Nové finančné opatrenia, ktoré sa zavádzajú od roka 2025, nútia výrobcov nápojov zvyšovať ceny. Vyšším cenám sa nevyhnú ani nápoje, ktoré sú u Slovákov extrémne obľúbené. Sektor nápojov ovplyvní konsolidačný balíček viacnásobne. Výrobcovia sa musia vysporiadať s daňou z cukru, vyššími firemnými dňami aj úpravou sadzieb DPH. Všetko toto bude mať vplyv na aj výrobné náklady, ktoré sa potom v obchodoch premietnu do vyšších cien.
Ako uvádza portál Mediálne, zvyšovanie cien nápojov môže mať dopady na peňaženky rodín s nízkymi príjmami. Podľa šéfa Kofoly pre Česko a Slovensko Daniela Buryša môžu napríklad sirupy zdražieť až dvojnásobne oproti aktuálnym cenám. Ten tiež podotkol, že sirupy vo veľkom kupujú práve rodiny s nízkym príjmom.
Nápoje budú v novom roku výrazne drahšie
Pre Kofolu budú nové pravidlá znamenať takmer 20 miliónov eur, o ktoré musia navýšiť ceny. Vyššie ceny sa zrejme premietnu do nižšej spotreby a Kofola už teraz ráta s nižšou spotrebou sladených nápojov na slovenskom trhu. Naopak, v Česku očakáva v budúcom roku vyšší dopyt, čím si môže aspoň čiastočne kompenzovať stratu zisku zo Slovenska.
Sirupy môžu zdražieť dvojnásobne
Džúsy alebo iné balené sladené nealkoholické nápoje musia rátať s daňou 0,15 eura na liter. Energetické nápoje sú na tom ešte horšie, tam je daň 0,30 eura na liter. Najviac zdanené sú však sirupy a práškové nápoje, kde bude daň až 1,05 eura na liter, respektíve 4,30 eura na kilogram koncentrovanej látky. Zvýšenie cien sa dotkne aj instantnej kávy alebo instantného kakaového nápoja, takým je napríklad Granko. Tu sa ráta so zvýšením až o 35 percent.
Zmeny čakajú aj pivný trh
Ako uvádza portál Mediálne, zmeny sa dotknú aj pivného trhu. Podľa spoločnosti HEINEKEN Slovensko bude mať nový daňový systém negatívny dopad na domácu produkciu. Nová legislatíva sa dotkne celého dodávateľského reťazca od dodania základných surovín na výrobu piva až po jeho samotnú výrobu a následný predaj.
Nápoje prinesú výrazné príjmy do štátnej kasy
Ministerstvo financií SR predpokladá, že daň zo sladených a ochutených nealkoholických nápojov prinesie do štátnej kasy viac ako 71 miliónov eur. Výnos z energetických nápojov by mal byť vyše 9 miliónov eur a z džúsov a ďalších balených sladených nápojov okolo 7 miliónov eur. Štátny rozpočet doplnia tiež príjmy z predaja sirupov, instantných nápojov, sladených jogurtových a mliečnych nápojov, rastlinných mliek alebo šumienok, ktoré sa používajú na prípravu nápojov.