Odobratie vodičského preukazu sa najčastejšie spája s dopravným priestupkom. O preukaz však môžete prísť aj úplne inak. Dôvodom môže byť napríklad nezaplatený odpad alebo dane. O téme informoval spravodajský portál STVR.
Košice zaviedli do praxe účinnú zbraň proti neplatičom. Dlžníkom môžu odobrať vodičský preukaz, pričom podľa štatistík za posledné roky stúpol počet zadržaných dokladov. Samosprávy majú v tomto voľnú ruku a je v kompetencii každého mesta, akým spôsobom bude vymáhať nezaplatené pohľadávky.
Preukaz jednoducho zablokujú
Košice si takúto formu boja proti dlžníkom pochvaľujú. Radnica najprv neplatiča upozorní a pokiaľ aj napriek tomu nedoplatok nezaplatí, vydá exekučný príkaz na zablokovanie vodičského preukazu. V praxi to funguje tak, že príslušník polície bude pri kontrole vodiča vedieť, že tento konkrétny vodičský preukaz je zadržaný.
Vodičský preukaz by mala polícia vodičovi vrátiť do niekoľkých dní po zaplatení nedoplatkov. Ako informoval hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík, v uplynulých troch rokoch zadržali 167 vodičských preukazov. Každoročne však v Košiciach tento počet stúpa. Zatiaľ čo v roku 2022 bolo zadržaných len 30 vodičákov neplatičov, o rok sa počet zdvojnásobil a v tomto roku ich doposiaľ zadržali v 75 prípadoch.
Vymáhanie pohľadávok
Ako sme uviedli, spôsob vymáhania pohľadávok je v kompetencii každého mesta. Niektoré mestá si preto volia inú cestu, napríklad pohľadávky vymáhajú cez súdnych exekútorov. Nájsť neplatičov v Košiciach však bolo donedávna zložité, mesto totižto nevedelo preveriť časť obyvateľov. Týkalo sa to tých, ktorí mali v meste trvalý alebo prechodný pobyt. Dôvodom bolo, že mesto nemalo prístup do registra obyvateľov od Ministerstva vnútra SR. Minuloročné čísla z magistrátu ukazujú, že poplatky za odpad nezaplatilo viac ako 40 tisíc Košičanov.