Ešte prednedávnom sa zdalo, že banky neprestanú zvyšovať úroky pri hypotékach. Po niekoľkomesačnom zdražovaní však došlo k obratu a najnovšie ponuky smerujú opäť nadol. Napriek tomu je na realitnom trhu badať rast cien, ktorý môže kupujúcich prekvapiť. Finanční experti upozorňujú, že zatiaľ čo hypotéky môžu ďalej lacnieť, ceny nehnuteľností sa pravdepodobne len tak jednoducho neznížia.
Prečo úroky mierne klesli?
Kľúčovým dôvodom, prečo banky prestali zdražovať a začali znižovať svoje sadzby, bola konkurenčná hra o klienta. Odborníci sa zhodujú, že v momente, keď úroky dosiahli okolo štyroch percent, pozvoľna sa zastavil dopyt, a banky tak museli opäť hľadať spôsoby, ako pritiahnuť nových záujemcov. Zásadný vplyv mala aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá niekoľkokrát upravovala svoju kľúčovú sadzbu, momentálne stanovenú na tri percentá.
Samotná ECB neustále sleduje vývoj inflácie v eurozóne a snaží sa ju držať pod kontrolou. Pokiaľ zostane inflácia naďalej problémom, môže to spomaliť tempo prípadného znižovania úrokových sadzieb. Na druhej strane, ak sa situácia stabilizuje, odborníci predpokladajú, že sadzby na hypotéky by mohli klesať ďalej, a to aj počas budúceho roka.
Ceny nehnuteľností a odporúčania pre kupujúcich
Napriek tomu, že hypotéky zlacňujú, rast cien bytov a domov je stále citeľný. Analytici vysvetľujú, že ani vyššie úroky v predchádzajúcich mesiacoch príliš neznížili záujem kupujúcich a potenciálny nedostatok bytov v lukratívnych lokalitách bráni väčšiemu prepadu cien. Prirodzenou reakciou je tak stagnácia alebo mierny rast cien nehnuteľností, čo môže nakupujúcich odradiť.
Experti však upozorňujú, že neustále čakanie na ideálnu kombináciu nízkych sadzieb a výhodných cien bytov sa nemusí vyplatiť. Aj keď existuje potenciál, že hypotéky ďalej klesnú, rastúce ceny nehnuteľností môžu celkovú investíciu do bývania predražiť viac, než by ušetrili z úroku. Kto teda plánuje kúpu nového bývania, mal by zvážiť, či sa mu nevyplatí kúpiť už teraz. Pri predpokladanom poklese sadzieb môže neskôr využiť refinancovanie, ak bude situácia priaznivá.
Finanční poradcovia zdôrazňujú, že v roku 2025 môžu do hry vstúpiť aj iné faktory, napríklad ekonomická kondícia krajín eurozóny alebo geopolitická nestabilita, ktoré by mohli ovplyvniť ponuku aj dopyt na trhu s nehnuteľnosťami. Všetko tak nasvedčuje tomu, že pre kupujúcich bude kľúčové sledovať nielen vývoj úrokových sadzieb, ale aj cenový pohyb v realitnom sektore.
Po mesiacoch neustáleho zdražovania prišlo na hypotekárnom trhu oživenie a väčšina bánk ponúka sadzby pod štyrmi percentami, pričom tie najvýhodnejšie sa blížia k 3,5 %. Odborníci predpokladajú, že ak nenastanú výrazné ekonomické alebo politické otrasy, sadzby by mohli ďalej klesať, v najoptimistickejšom prípade až k hranici dvoch percent v priebehu nasledujúceho roka. Kupujúci by však mali mať na pamäti, že nehnuteľnosti napriek vyšším úrokom nestratili na hodnote – naopak, ich ceny pokračujú v miernom raste. Preto sa mnohí analytici zhodujú, že odkladanie kúpy sa nemusí vyplatiť, keďže väčší cenový pokles pravdepodobne nenastane.