Nákup diaľničnej známky sa môže zbytočne predražiť. Dajte si preto pozor, kde ju kupujete. Niektoré weby si z toho urobili biznis a vy môžete prísť o peniaze, ktoré by ste inak ušetrili.
Diaľničná známka môže byť dvojnásobne drahšia
Cena diaľničnej známky sa môže zdvojnásobiť, ak si nedáte pozor, kde ju kupujete. Na tému upozornil portál TV Noviny. Mnohí spotrebitelia kvôli nevedomosti tak minú zbytočné peniaze navyše. Na internete je totižto viacero webov, ktoré si za predaj diaľničných známok pýtajú manipulačné alebo sprostredkovateľské poplatky.
Ministerstvo dopravy SR už eviduje desiatky sťažností v súvislosti s podozrivo vysokou cenou diaľničnej známky. Naletieť môžu domáci občania, ale aj cudzinci, ktorí sa na Slovensko chystajú po prvýkrát. Niekde je diaľničná známka drahšia až dvojnásobne.
Dajte si pozor na podozrivé weby
Dôvodom, prečo čoraz viac ľudí naletí a diaľničnú známku si kúpi mimo oficiálneho webu, je fakt, že vyhľadávač uprednostňuje iné weby. Ak si dáte do vyhľadávača „diaľničná známka Slovensko“, prípadne tento výraz zadáte v angličtine, ako prvý sa vám nezobrazí oficiálny štátny predajca. Namiesto toho sa zobrazujú sprostredkovateľské weby, ktoré si za diaľničné známky pýtajú omnoho viac.
Problémom je tiež to, že tieto weby majú často podobu oficiálneho predajcu a menej skúsení používatelia si ani nemusia všimnúť, že sú na neoficiálnom e-shope. Jednodňová známka stojí bežne 5,40 eur, ale na niektorých sprostredkovateľských weboch za ňu zaplatíte až 12 eur, čo je o vyše polovicu viac.
Manipulačné poplatky
Biznis s diaľničnými známkami prekvitá a tak si obchodníci vyššie ceny zdôvodňujú. Niektorí tvrdia, že si prirátali manipulačný alebo sprostredkovateľský poplatok, iní dokonca tvrdia, že cenu navýšil environmentálny poplatok. Neoficiálne weby však známku kúpia u oficiálneho predajcu a vám ju potom posunú za vyššiu cenu.
Vďaka tomu, že si na internete platia reklamu, vyhľadávač ich uprednostňuje a čoraz viac ľudí sa môže chytiť do tejto pasce. Podobná situácia nastáva aj v okolitých krajinách. Dávajte si preto pozor taktiež v prípade, ak si chcete kúpiť napríklad českú alebo maďarskú diaľničnú známku.
Hoci sa mnohí vodiči sťažujú, že naleteli na tento „podvod“, takýto biznis s diaľničnými známkami je legálny. Zákon totižto nezakazuje pýtať si manipulačné alebo akékoľvek iné poplatky za službu.