Ľudskú rasu už od nepamäti sužujú rôzne choroby. Dobrou správou však je, že dnes sa už mnohé z nich vyskytujú len veľmi zriedka, alebo na ne existuje liek. Medzi tie rozšírenejšie ochorenia súčasnosti patrí aj astma, ktorá sa dá liečiť mnohými spôsobmi. Nie všetky z nich však môžu byť stopercentne efektívne.
Ako píše portál VTM.cz, mnohí ľudia trpiaci astmou užívajú montelukast, ktorý sa predáva vo forme lieku s názvom Singulair. Toto liečivo bolo pôvodne schválené ešte v roku 1998, odkedy sa stalo preferovanou formou liečby pre mnohých astmatikov. Nedávne výskumy však odhalil znepokojujúce vedľajšie účinky, ktoré môžu občasne viesť k fatálnym následkom.
Čo je astma?
Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje ich zúženie a zvýšenú citlivosť na určité podnety. Toto ochorenie vedie k opakovaným epizódam dýchacích ťažkostí, ako sú kašeľ, sipot, pocit tlaku na hrudi a sťažené dýchanie.
Astma vzniká kombináciou genetických a environmentálnych faktorov. Spúšťačom ochorenia môžu byť alergény, ako napríklad peľ, prach, roztoče či plesne, dráždivé látky, ako napríklad dym a parfumy, ale aj infekcie, fyzická námaha, emócie či zmeny počasia.
Čo je Singulair?
Singulair je liek obsahujúci účinnú látku montelukast. Patrí do skupiny liekov nazývaných antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov – chemických látok v tele, ktoré spôsobujú zápal, opuch a zúženie dýchacích ciest.
Používa sa ako na prevenciu, tak aj na dlhodobú liečbu astmy, a to u detí i dospelých. Oceňovaný je najmä pre jeho schopnosť znižovať zápal dýchacích ciest, čím pomáha k predchádzaniu astmatickým záchvatom. Taktiež zmierňuje príznaky sezónnej alebo celoročnej alergickej nádchy, ako sú kýchanie, svrbenie nosa alebo upchatý nos.
Hrozivé vedľajšie účinky
Odborníci z amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) nedávno odhalili výsledky analýz, ktoré prinášajú celkom znepokojujúce zistenia. Montelukast, čiže kľúčová látka lieku, sa viaže na mozgové receptory, ktoré ovplyvňujú náladu, impulzívne správanie, spánok aj kognitívne funkcie.
Nakoľko sa látka viaže na tieto dôležité receptory, dlhodobé užívanie lieku môže viesť k vedľajším účinkom prejavujúcim sa na psychickom stave. V horšom prípade sa môžu prejaviť vo forme depresií či samovražedných myšlienok.
Posledné výsledky publikované FDA len potvrdzujú obavy, ktoré sa v súvislosti s obľúbeným liekom kopili mnoho rokov. Od jeho uvedenia na trh sa objavili tisíce hlásení hovoriacich o neuropsychiatrických problémoch spätých s montelukastom.
Do roku 2019 bolo evidovaných dokonca aj 82 samovrážd spáchaných užívateľmi lieku Singulair. Až 31 osôb bolo mladistvých. V jednom prípade spáchal samovraždu len 22-ročný muž, a to po zhruba dvojtýždňovom užívaní lieku.
Pôvodné marketingové materiály porovnávali rozsah vedľajších účinkov s cukrovou pilulkou. Čoraz viac štúdií však ukazuje, že pravda je iná. Od roku 2020 sa s liekom spája tzv. black box warning, čo je najvyššia možná úroveň varovania FDA, ktorá upozorňuje na vážne duševné riziká. Niekedy údajne môže jeho užívanie viesť aj k hrozivým nočným morám a halucináciám.
Dnes je Singulair v rámci liečby astmy považovaný za akúsi poslednú možnosť. Napriek tomu ho ale pravidelne užíva mnoho astmatikov. V spojených štátoch má byť tento liek každý rok predpísaný až 12-miliónom pacientov, z čoho zhruba 1,6-milióna sú deti.
Efektívny, no nebezpečný liek
Samozrejme, užívanie Singulairu nemusí automaticky viesť k depresiám či samovraždám. Je to však reálne riziko, ktoré rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Pokiaľ ho užívate aj vy, dajte si veľký pozor na akékoľvek zmeny na vašom duševnom stave. Pokiaľ zaznamenáte zmeny nálad, úzkosti alebo iné negatívne pocity, čo najskôr vyhľadajte pomoc a zvážte vysadenie lieku v prospech inej metódy.