Na Slovensku v posledných týždňoch a mesiacoch pribudlo mnoho kontroverzných legislatív. No tá, o ktorej poslanci aktuálne rokujú, ich môže všetky prekonať. Ako informuje denník Teraz.sk, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) posunuli do druhého čítania zákon, resp. jeho návrh, ktorý vystupuje ako reakcia na početné výpovede lekárov.
Štát hovorí o mimoriadnej udalosti, za ktorú považuje aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Podľa príslušného návrhu zákona (súvisiacim s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti) majú byť počas krízového obdobia zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Parlament o návrhu rokuje v skrátenom konaní.
Rezort zdravotníctva si navrhovanými zmenami rázne stojí. Ozrejmil, že kritickou nedostupnosťou ústavnej starostlivosti sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nedokážu zabezpečiť dostupnosť adekvátnej starostlivosti. Dodal, že táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle, pričom mimoriadnu situáciu vyvolanú danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť až na 60 dní. V prípade potreby však možno túto lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní.
Prísny zákon s prísnymi podmienkami
Legislatívny návrh ďalej definuje nové skutkové podstaty trestného činu v rámci porušovania povinností za mimoriadnej situácie, ako aj trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.
- Trestný čin porušovania povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci neposkytnú zdravotnú starostlivosť počas kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti, môže to byť považované za trestný čin.
- Trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci úmyselne odmietnu svoje povinnosti v takýchto podmienkach, môže to viesť k trestnej zodpovednosti.
Z toho vyplýva, že v určitých prípadoch môže zdravotníkom, ktorí si nebudú vykonávať svoju povinnosť, resp. nebudú dodržiavať náležitosti zákona, hroziť trest, vrátane pobytu za mrežami.
Okrem toho návrh prináša možnosť územnej limitácie vyhlásenia mimoriadnej situácie. Rezort zdravotníctva vysvetlil, že navrhovaný osobitný inštitút mimoriadnej situácie prispieva k adresnejšej a účinnejšej reakcii štátu v porovnaní s existujúcim inštitútom núdzového stavu.
Štát chce dostatočnú starostlivosť
Legislatívne zmeny podložil argumentom, že ide o snahu o zabezpečenie dostatočnej ochrany verejného zdravia osôb na území Slovenska, ako aj ochrany zdravotníckeho systému ako takého. Majú taktiež pomôcť predchádzať zásahom do iných práv a slobôd osôb.
Štát podľa ministerstva aktuálne nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami, pokiaľ ide o dosiahnutie uvedených cieľov, nakoľko neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý súbežne menej zasahoval do základných práv a slobôd i viedol k dosiahnutiu všetkých potrebných cieľov.
Zákon má teda za cieľ zabezpečiť, aby zdravotná starostlivosť zostala dostupná aj počas krízových situácií, ale súčasne prináša prísnejšie postihy pre prípad, že by zdravotníci nedodržali svoje povinnosti.
Zákonodarný proces ešte nie je ukončený, takže detaily, ako napríklad presné podmienky a tresty, ešte môžu byť upravené.