Prezident Slovenskej republiky (SR) Peter Pellegrini v piatok (13. decembra) odobril legislatívu, ktorá upravuje kľúčové predpisy, a to s cieľom zabezpečiť dostatočnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v krajine. V preklade do ľudskej reči to znamená, že lekári môžu byť v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie nútení nastúpiť do práce. Pokiaľ by odmietli, hrozili by im vážne postihy, vrátane trestného stíhania, informuje denník Pravda na základe poznatkov TASR.
Prezident svoje rozhodnutie odobriť legislatívu podložil argumentom, že je potrebné chrániť slovenských pacientov, resp. zabezpečiť im dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Dodal však, že napokon zákon nebude musieť byť v praxi nikdy použitý. Uvedené podmienky by platili len v prípade, že by došlo k vyhláseniu mimoriadnej situácie.
Zdravotníctvo v kríze, nakopili sa tisíce výpovedí
Nový zákon možno poňať ako reakciu na krízový stav v zdravotníctve. Táto oblasť čelí vážnym problémom, ktoré ešte väčšmi umocnili početné výpovede. Podať ich malo viac ako 3 300 lekárov z nemocníc naprieč celým Slovenskom, čím vyjadrili svoju nespokojnosť so súčasnými podmienkami.
Odborári apelujú na štát, aby boli splnené body memoranda z roku 2022, ktoré podpísala predošlá vláda.
Vláda, zdá sa, hľadá akýsi kompromis, hoci si k nemu vybrala veľmi tvrdú cestu. Samotný minister zdravotníctva Kamil Šaško však legislatíve vyjadril ohromnú podporu a poďakoval prezidentovi za to, že jej udelil svoj podpis. Aj on zdôraznil, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie zatiaľ nedošlo.
Dohoda môže, ale aj nemusí byť blízko
Poukázal tiež na blížiace sa rokovania, v rámci ktorých môže vláda dospieť k dohode o zmienených bodoch memoranda. Tieto rokovania by sa mali odohrať budúci týždeň v stredu (18. decembra).
Podľa slov ministra sú z celkovo 18 požiadaviek lekárskych odborárov tri štvrtiny buď to uzavreté, alebo prijateľné. Napriek tomu ale celý rozhodovací proces ešte nejaký čas potrvá. Niektoré zmeny, ako napríklad úpravy trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc, si totiž budú vyžadovať riadny legislatívny postup.
Šaško tiež požiadal odborárov, aby do pondelka (16. decembra) jasne deklarovali, či ich požiadavky zahŕňajú aj zvýšenie miezd.
Nateraz ťažko predpovedať, ako sa celá situácia vyvinie. Situácia v zdravotníctve je kritická, a teda ju treba riešiť. Je ale otázne, či si štát vybral tú správnu cestu.
Štát volí radikálne prostriedky
Ako sme vás informovali v pôvodnom článku na túto tému, legislatíva definuje nové skutkové podstaty trestného činu v rámci porušovania povinností za mimoriadnej situácie, ako aj trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.
- Trestný čin porušovania povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci neposkytnú zdravotnú starostlivosť počas kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti, môže to byť považované za trestný čin.
- Trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci úmyselne odmietnu svoje povinnosti v takýchto podmienkach, môže to viesť k trestnej zodpovednosti.
Ako sme už viackrát spomenuli, tieto prísne podmienky by platili len za mimoriadnej situácie, ku ktorej vyhláseniu zatiaľ nedošlo a možno ani nedôjde. Kľúčové budú výsledky rokovaní o podmienkach odborárov, ktoré môžu lekárov buď to upokojiť, alebo ešte väčšmi pobúriť.
Kedy hrozí mimoriadna situácia?
Rezort zdravotníctva ozrejmil, že mimoriadna situácia môže byť vyhlásená v prípade, že dôjde ku kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti. Tým sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nedokážu zabezpečiť dostupnosť adekvátnej starostlivosti. Dodal, že táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle, pričom mimoriadnu situáciu vyvolanú danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť až na 60 dní. V prípade potreby však možno túto lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní.
Na vážnu situáciu v zdravotníctve upozornil aj Oskar Dvořák, podpredseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo. Poznamenal, že do konca roka ostávajú už len necelé tri týždne. Pokiaľ nedôjde k zabezpečeniu dohody, zdravotníctvo môže po Novom roku skolabovať.