Rusko sa od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 začalo vo veľkom dištancovať od okolitého sveta. V mnohých prípadoch to nebolo z jeho vlastnej vôle, no v prípade, o ktorom si povieme v tomto článku, to neplatí. Rusko totiž pracuje na vlastnom suverénnom internete, ktorý by fungoval nezávisle od globálnej siete. Práce na tomto projekte sa už mali dostať do pokročilej fázy, píše magazín TechSpot.
Posledné správy hovoria, že federácia nedávno vykonala testy, pri ktorých dočasne zablokovala zahraničné webové stránky a aplikácie v niektorých regiónoch. Organizovať ich mal Roskomnadzor, ruský regulačný úrad v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií.
Americký neziskový Inštitút pre štúdium vojny (ISW) ozrejmil, že testovanie sa uskutočnilo v priebehu víkendu a zasiahlo predovšetkým obyvateľov Dagestanu, Čečenska a Ingušska. Stojí za zmienku, že v týchto oblastiach žije prevažne etnická menšina. Používatelia v týchto oblastiach zaznamenali problémy s prístupom k obľúbeným online platformám, ako sú WhatsApp, Telegram a YouTube. Fungovať nemali dokonca ani niektoré služby ruského internetového giganta Yandex.
Nepomohli ani VPN služby
Prístup k internetu nemajú obmedzený len v Rusku. Napríklad Čína má zavedený tzv. Veľký čínsky firewall, no ten sa na rozdiel od ruskej bariéry dá obísť prostredníctvom VPN služieb. Väčšina týchto služieb v priebehu ruského testu zlyhala. Niektoré teda fungovali, no ich identita nebola bližšie špecifikovaná.
Rusko sa na blokovanie VPN služieb silne zameralo najmä v posledných mesiacoch. V krajine bol zablokovaných najmenej 197 služieb, pričom mnohé z nich boli taktiež odstránené z ruskej verzia Apple App Store. V marci bol dokonca prijatý veľmi prísny zákon, ktorý kriminalizuje šírenie informácií o obchádzaní internetových blokácií, čo zahŕňa aj VPN služby.
Nie je to nový projekt
Stojí za zmienku, že Rusko sa o vytvorenie akéhosi vlastného internetu usiluje už dlhé roky. Prvé testy sa uskutočnili ešte v roku 2019, čiže zhruba tri roky pred začiatkom vojny na Ukrajine. Tieto testy mali za cieľ zistiť, či by bolo možné oddeliť Rusko od globálnej siete prostredníctvom federálnych a komerčných telekomunikačných operátorov, pričom by bol zachovaný prístup k domácim službám cez DNS cache.
Rok 2022 tento projekt viac-menej len vyeskaloval. Po začiatku vojny a následných sankciách zo strany západných krajín a firiem sa Rusko ešte väčšmi začalo zameriavať na vývoj vlastného internetu prezývaného RuNet, hoci ruské Ministerstvo digitálnych technológií, komunikácie a masmédií v tom čase tvrdilo, že takéto kroky nie sú v pláne.
Tento výrok spochybňuje aj suma, ktorú Rusko investovalo do rozvoja technológií na obmedzovanie internetovej prevádzky. Tá podľa ISW dosiahla už 648-miliónov dolárov (617-miliónov eur).
Tamojšia vláda sa taktiež snaží presvedčiť obyvateľov, aby prestali používať západné sociálne siete a prešlo na domáce platformy, ktoré sa ľahšie kontrolujú a regulujú.
Rusko v úplnej tme
Je teda možné, že ruskí používatelia internetu sa budú musieť pripraviť na totálny blackout a maximálnu cenzúru. Roskomnadzor začiatkom tohto mesiaca upozornil, že by mohlo dôjsť k zablokovaniu až ôsmich zahraničných poskytovateľov webhostingu, vrátane Amazon Web Services (AWS), GoDaddy a HostGator, a do údajne pre nedodržiavanie ruských cenzúrnych zákonov.
Ruský suverénny internet tak naberá čoraz jasnejšie kontúry. Hoci oficiálne odpojenie RuNetu od globálneho internetu zatiaľ nebolo potvrdené, testy a investície naznačujú, že Moskva túto možnosť zvažuje ako reálnu alternatívu.