Pokiaľ patríte medzi aktívnych používateľov inteligentných (smart) hodiniek, mali by ste spozornieť. Remienky niektorých modelov totiž obsahujú chemikálie, ktoré v dlhodobom časovom horizonte môžu predstavovať zdravotnú hrozbu. Hovoria tak výsledky nového prieskumu, na ktoré upozornil server Digital Trends.
Výskum bol publikovaný v časopise Environmental Science & Technology Letters Americkej chemickej spoločnosti (ACS). Autori odhalili vysoké koncentrácie kyseliny perfuórohexánovej (PFHxA), a to konkrétne v remienkoch vyrobených z fluoroelastomérov.. Ide o remienky, ktoré používajú viaceré popredné značky, vrátane Apple, Samsung, Fitbit, Google či CASETiFY.
Tieto pozoruhodné zistenia prichádzajú približne rok po tom, čo bola v časopise Advances in Infectious Diseases publikovaná štúdia, podľa ktorej bolo až 95 percent remienkov smart hodiniek a fitness náramkov kontaminovaných nebezpečnými baktériami.
O aké chemikálie ide?
Ako sme spomenuli, remienky vyrobené z fluoroelastomérov majú obsahovať vysoké koncentrácie PFHxA, čo je látka z triedy tzv. „večných chemikálii“ (PFAS). Tieto chemikálie získali svoju prezývku kvôli odolnosti voči rozkladu v životnom prostredí, ako aj schopnosti dlhý čas pretrvávať v tele človeka.
Znepokojujúcim faktom je, že PFHxA môže ľahko prenikať cez pokožku do ľudského tela, a to najmä v prípade, že je daný remienok nosený viac ako 12 hodín denne. To je celkom veľký problém, keďže hodinky a náramky sa dnes bežne nosia aj celý deň a často aj celú noc (kvôli monitorovaniu spánku).
Vedci však upozorňujú, že dlhodobé nosenie týchto zariadení rapídne zvyšuje riziko prieniku PFHxA do pokožky, čo znamená vystavenie organizmu hrozbám.
Situáciu ešte väčšmi zhoršuje skutočnosť, že smart hodinky a fitness náramky sú často nosené športovcami či milovníkmi pohybu. To však znamená, že remienky prichádzajú do kontaktu s potom a otvorenými pórmi pokožky, čo ďalej zvyšuje riziko prenikania chemikálií do tela.
Výskum tvrdí, že až 50 percent expozície PFHxA je absorbovanej cez pokožku, pričom tretina z tohto množstva sa následne dostáva do krvného obehu.
Sú „večné chemikálie“ hrozbou?
PFAS sa bežne používajú už niekoľko desaťročí, a to v rôznych spotrebiteľských i priemyselných výrobkoch, vrátane kozmetiky, kuchynského riadu, oblečenia a elektroniky. Sú odolné voči teplu, vode, oleju a mastnote, čo z nich robí častú voľbu. Pre výrobcov tieto kvality výrazne prevyšujú nad zdravotnými rizikami. Tie sa však v poslednej dobe prejavujú v čoraz väčšej miere.
Tieto látky zdravotníci zvyknú spájať s rizikom rakoviny a narušenia hormonálneho systému. Spôsobiť taktiež môžu znečistenie vody, pôdy a potravín.
Ktorých modelov sa to týka?
Tím vedcov analyzoval až 22 remienkov smart hodiniek a fitness náramkov. Zistilo sa, že všetky remienky z fluoroelastomérov obsahovali fluor, čo poukazuje na prítomnosť večných chemikálii. Až deväť z testovaných remienkov obsahovalo PFHxA v priemerných koncentráciách 800 častíc na miliardu (ppb), čo je štvornásobok množstva obsiahnutého v kozmetike. Jeden z remienkov dokonca dosiahol hodnotu 16-isíc ppb.
Pokiaľ by ste si mysleli, že tak veľký obsah škodlivých chemikálii môžu mať len lacnejšie modely hodiniek alebo náramkov, mýlili by ste sa. Drahšie remienky práveže obsahovali vyššie koncentrácie škodlivých chemikálií. V tomto ohľade tak spotrebitelia spravia lepšie, keď zvolia lacnejší model, alternatívne by si mali dôkladne preštudovať popis daného produktu a vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú fluoroelastoméry.
Ako sme spomenuli, remienky z fluoroelastomérov používajú aj popredné značky, ako sú Google (Pixel Watch), Apple (Apple Watch) či Samsung (Galaxy Watch).