Na Slovensku vystupuje mnoho známych obchodov. Vo väčšine prípadov sa silné renomé spája so silnými tržbami. No nie vo všetkých. Konkrétne Okay Elektro, asi všetkým Slovákom známy obchod s elektronikou a nábytkom, čelí veľmi vážnym finančným ťažkostiam. Pretrvávajúce straty a doposiaľ neúspešné hľadanie štedrého investora vyúsťujú do zatvárania viacerých predajní.
Ako informujú Aktuality.sk, v priebehu posledných mesiacoch obchod zatvoril tretinu slovenských predajní, a to aj vo väčších mestách, ako sú Ružomberok, Prešov či Prievidza. Podobná situácia prebieha aj v susednej Českej republike – z pôvodných 59 pobočiek funguje už len 42.
Celkovo Okay elektro prevádzkuje len 56 predajní, čo predstavuje menej než polovicu pôvodného množstva.
Dôvodov tohto čoraz hrozivejšieho úpadku je viacero, pričom dva z nich sme už letmo spomenuli.
Konkurencia silnie, investor chýba, obchod slabne
Hlavným problémom sú finančné ťažkosti. Spoločnosť dlhodobo zápasí so slabou likviditou a nesplnenými záväzkami voči dodávateľom, ktorí v reakcii na nezaplatené faktúry obmedzili dodávky tovaru. Výsledkom tejto de facto reťazovej reakcie je čoraz chudobnejší sortiment.
Stav obchodu potom komplikuje aj silná konkurencia v podobe reťazcov ako Nay, Planeo Elektro a Alza, ktoré naďalej upevňujú svoje pozície, resp. zvyšujú svoje podiely na trhu. Pre stále slabší Okay tak postupne ostáva menej a menej miesta.
Likvidita – ukazovateľ schopnosti podniku plniť si krátkodobé záväzky, ako sú napríklad faktúry, mzdy, splátky úverov, zo svojich krátkodobých aktív, ako sú napríklad, hotovosť, pohľadávky a zásoby. Likvidita teda prezrádza, či podnik disponuje dostatočným množstvom prostriedkov na pokrytie bežných výdavkov.
Aspoň s finančnými problémami by mohol obchodu pomôcť štedrý investor. Ten sa však doteraz nenašiel. Finančná injekcia by mohla pomôcť v uhradení potrebných záväzkov voči dodávateľom, čo by mohlo Okay časom postaviť späť na nohy.
No žiaľ, to sa nedeje. Straty sa tak naďalej prehlbujú. V minulom roku spoločnosť na Slovensku vykázala pokles výnosov až o štvrtinu, teda na 49-miliónov eur. Strata dosiahla 5,67-milióna eur. Tieto výsledky viedli k rozhodnutiu prepustiť mnohých zamestnancov, a to najmä v nákupnom oddelení. To ešte väčšmi oslabilo efektívnosť prevádzky.
Záchrana v podobe investora je nateraz v nedohľadne, čo pre Okay znamená neistú budúcnosť. Pokiaľ nedôjde k výrazným zmenám, obchod pravdepodobne bude aj v blízkej dobe pokračovať v zatváraní predajní a okresávaní pracovnej sily. Očakáva sa, že k ďalšej vlne zatvárania predajní by mohol pristúpiť začiatkom budúceho roka.