Mikroplasty sú všade, dokonca aj v našej pitnej vode. Malé čiastočky plastov nemusia na niekoho pôsobiť ako vážny problém, no opak je pravdou. Predstavujú rozsiahlu kontamináciu, ktorá negatívne ovplyvňuje zdravie de facto všetkých ľudí a zvierat. Máme však dobré správy. Vedci vyvinuli prelomové riešenie, ktoré môže časom z vody odstrániť takmer všetky, ak nie aj úplne všetky mikroplasty. Na ich objav upozornil magazín ScienceAlert.
Konkrétne ide o tím výskumníkov z univerzity vo Wu-chane v Číne. Vyvinuli nový typ filtra z materiálu nazývaného „Ct-Cel“. Jeho základom sú chitín, ktorý sa získava z kostí kalmár, a celulóza pochádzajúca z bavlny. Obe tieto látky sú bežne dostupné v prírode, a to v hojnom množstve. Výhodou je potom aj ľahká spracovateľnosť a udržateľnosť.
Filter bol podrobený testom na rôzne druhy plastov a fragmenty rôznych veľkostí, pričom výsledky ukázali vynikajúcu účinnosť. Ct-Cel dokázal zachytiť mikroplasty z najbežnejších materiálov, ako sú polystyrén, polymetylmetakrylát, polypropylén a polyetyléntereftalát (PET).
Vhodný aj na opakované použitie
Filter si zachováva vysokú efektivitu aj v prípade opakovaného použitia. Aj po piatom použití si zachoval účinnosť nad 95 percent. Túto hodnotu potvrdili rôzne testy na zavlažovacej vode, jazerných vodách, stojatej vode aj pobrežných vodách.
Autori projektu, ktorí publikovali svoju štúdiu v časopise Science Advances, ozrejmili, že biomasa vláknitých štruktúr ukazuje vynikajúcu schopnosť absorpcie mikroplastov vďaka viacerým intermolekulárnym interakciám medzi rôznymi mikroplastmi a Ct-Cel.
Kľúčovým benefitom filtra je tiež jeho schopnosť prispôsobiť sa rôznym druhom plastov. Vďaka chemickým väzbám, ktoré vznikajú medzi ním a plastovými časticami, dokáže meniť spôsob, akým zachytáva jednotlivé mikroplasty.
Poradí si aj s inými nečistotami
Ďalšou zaujímavosťou je, že filter si dokáže poradiť aj s inými druhmi znečistenia vo vode, vrátane baktérií a rozpúšťadiel. Vďaka týmto schopnostiam môže nájsť využitie v rôznych reálnych podmienkach. Je však pravda, že niektoré chemikálie môžu znížiť jeho kľúčovú schopnosť – zachytávanie mikroplastov.
Zmienené kľúčové látky, teda chitín a celulóza, už predtým vykazovali potenciál na odstraňovanie znečistenia z vody. Ich kombinácia si však vyžadovala starostlivú chemickú manipuláciu, aby sa vnútorné štruktúry premenili na systém schopný efektívne zachytávať mikroplasty.
Čoraz vážnejší problém
Počiatočné výsledky, ktoré hovoria až o 99,9-percentnej účinnosti, sú naozaj sľubné. Filter je však stále len v počiatočných fázach vývoja. Pred zahájením komerčnej výroby ešte bude potrebné vykonať viaceré rozsiahlejšie testy, resp. testy vo väčšom meradle.
Pokiaľ všetko pôjde hladko, ľudstvo sa môže dočkať účinného riešenia na jeden z najvážnejších environmentálnych problémov. Podľa odhadov sa v životnom prostredí nachádza približne 4,6-miliardy ton plastového odpadu. Smutnou skutočnosťou je, že toto číslo bude naďalej rásť, nakoľko plasty sa v prírode nerozkladajú, zatiaľ čo ich výroba sa každým rokom zvyšuje.
Zatiaľ čo najlepším riešením by bolo zabrániť plastovému znečisteniu už na jeho začiatku, vedci neustále hľadajú spôsoby, ako plasty z prostredia odstrániť – niektoré z týchto metód sú jednoduchšie ako iné.