Došlo k prijatiu nového zákona, ktorý zavádza nové pravidlá pre regulovanie trhu s kryptomenami a súbežne posilňuje ochranu spotrebiteľov. Kľúčovou náležitosťou týchto pravidiel je 0-percentná daň na zisky z predaja kryptomien. Pochopiteľne, pre investorov ide o náramne pozitívnu zmenu. Je tu však jeden háčik. Nestalo sa tak u nás, ale v susednej Českej republike. O novinke informuje portál FonTech.sk.
Doposiaľ tu bolo potrebné platiť 15-percentnú daň, zatiaľ čo v prípade vyšších príjmov mohla byť aplikovaná sadzba progresívne zvýšená až na 23 percent.
Nové pravidlá v Česku oslobodzujú od dane aj vzájomnú výmenu kryptomien či ich použitie na nákup tovarov a služieb. Doteraz platilo, že každý jeden predaj, výmena či iné použitie kryptomeny boli považované za zdaniteľnú udalosť.
Novela taktiež v rámci kryptomien zavádza pravidlá podobné tým, ktoré platia pre cenné papiere, akcie alebo podielové fondy. Zisky z predaja kryptomien môžu byť oslobodené od dane v dvoch prípadoch:
- Pokiaľ ročné príjmy z predaja nepresiahnu hodnotu 100-tisíc českých korún (3 985 eur);
- Pokiaľ boli kryptomeny držané po dobu dlhšiu ako tri roky.
V prvom prípade ide o hodnotový test, v druhom prípade o časový test. Je nutné podotknúť, že kombinovanie týchto dvoch testov nie je možné. Investori si musia zvoliť iba jedno pravidlo.
Nulová daň ako kľúčový nástroj pre pokrok
Legislatíva sa potešila ohromnej podpore, pričom jej prijatie iniciovali poslanci z viacerých strán. Boli medzi nimi aj Jiří Havránek (ODS) a Marek Novák (ANO). Andrej Babiš, predseda hnutia ANO, a Ján Hrnčíř (SPD), podpredseda rozpočtového výboru, taktiež podporili odhlasované zmeny. Označili ich za kľúčové pre podporu rastu perspektívneho odvetvia kryptomien.
Novela taktiež obsahuje samostatný ročný limit vo výške 100-tisíc českých korún pre príjmy z kryptomien, ktorý je oddelený od podobného limitu pre cenné papiere. To znamená, že investori môžu kombinovať oslobodenie na príjmy z rôznych zdrojov. Bol však zavedený strop oslobodenia, a to vo výške 40-miliónov korún ročne, pričom sa doň započítavajú príjmy zo všetkých zdrojov, vrátane kryptomien a cenných papierov.
K situácii sa vyjadrila aj Česká kryptomenová asociácia, ktorá legislatívu víta a chváli. Podľa nej podporuje dlhodobé investície a naopak odrádza investorov od krátkodobých špekulácií.
Sú tu aj obavy
Nájdu sa však aj iné postoje. Konkrétne Finančná správa a Národná centrála proti organizovanému zločinu varujú, že nové pravidlá môžu byť zneužité podvodníkmi. Generálne finančné riaditeľstvo podotklo, že v dôsledku legislatívy by mohlo dôjsť k oslabeniu výberu daní, ako aj k uľahčeniu legalizácie výnosov z trestnej činnosti, a to až do výšky 40-miliónov korún na osobu každý rok.
Kryptomenová asociácia tieto obavy odmieta, nakoľko schválená novela vystupuje ako súčasť širšieho balíka opatrení implementujúcich európske nariadenie MiCA.
MiCA (Markets in Crypto-Assets) je európske nariadenie cieliace na reguláciu trhu s kryptomenami a inými kryptoaktívami na pôde Európskej únie (EÚ). Zároveň ide o súčasť širšej iniciatívy bloku na reguláciu digitálnych financií a blockchainových technológií. Adresuje predovšetkým ochranu spotrebiteľov, právnu neistotu, podporu inovácií, prevenciu prania špinavých peňazí (AML) a dohľad nad tzv. stabilnými mincami (stablecoins).
Hoci sa so zákonom spája aj nejaké to „ale“, Českú republiku posúva medzi krajiny s progresívne orientovanými pravidlami pre kryptomeny, ktoré povedú k vzniku priaznivejšieho prostredia pre investorov.