Prechod na elektromobilitu napreduje pomalšie, než sa pôvodne očakávalo. Napriek technologickým inováciám, dotáciám a rôznym úľavám, väčšina vodičov stále uprednostňuje klasické spaľovacie motory. Túto skutočnosť si uvedomuje aj Nemecká asociácia automobilového priemyslu (VDA), ktorá navrhuje ambiciózny plán: nahradiť tradičné fosílne palivá obnoviteľnými alternatívami do roku 2045.
Sprísnenie regulácií ako krok vpred
Prezidentka VDA, Hildegard Müller, upozorňuje, že aj pri optimistickom scenári, kde by do roku 2030 bolo na nemeckých cestách 15 miliónov elektromobilov, zostane stále približne 40 miliónov vozidiel so spaľovacími motormi. Preto je nevyhnutné hľadať riešenia, ktoré umožnia znížiť emisie aj u existujúcich vozidiel. VDA preto vyzýva vládu, aby okrem podpory elektromobility investovala aj do rozvoja obnoviteľných palív.
Jedným z navrhovaných opatrení je sprísnenie legislatívy pre obchodníkov s palivami a prevádzkovateľov čerpacích staníc. Nové predpisy by ich zaväzovali k vyššiemu podielu obnoviteľných palív v ponuke, čo by zvýšilo ich dostupnosť pre spotrebiteľov. Tento krok by nielen znížil závislosť na rope, ale tiež výrazne prispel k znižovaniu emisií skleníkových plynov v doprave.
VDA plánuje do roku 2028 investovať 280 miliárd eur do výskumu a vývoja v oblasti ochrany klímy. Cieľom je podporiť inovácie, ktoré umožnia efektívnu výrobu a distribúciu obnoviteľných palív. Asociácia zdôrazňuje, že Nemecko bude aj naďalej závislé na dovoze energie, avšak do roku 2050 by mala pochádzať výlučne z obnoviteľných zdrojov.
Obnoviteľné palivá ako nádej pre budúcnosť?
Na rozdiel od tradičných palív, ktoré sa získavajú z ropy, syntetické obnoviteľné palivá sa vyrábajú kombináciou vodíka a oxidu uhličitého. Tento proces zahŕňa elektrolýzu vody, pri ktorej sa získava vodík, ktorý sa následne spája s CO₂ zachyteným zo vzduchu alebo priemyselných procesov. Výsledkom je palivo, ktoré pri spaľovaní uvoľňuje len také množstvo CO₂, aké bolo použité pri jeho výrobe, čím sa dosahuje klimatická neutralita.
Aj keď je výroba syntetických palív momentálne nákladná a technologicky náročná, predstavujú sľubnú alternatívu pre znižovanie emisií bez nutnosti úplného opustenia spaľovacích motorov. Pre mnohých vodičov a automobilky tak ponúkajú možnosť, ako skĺbiť tradičnú technológiu s ekologickými cieľmi.
Prechod na obnoviteľné palivá si vyžaduje značné investície a spoluprácu medzi vládou, priemyslom a spotrebiteľmi. Je potrebné vybudovať infraštruktúru, znížiť výrobné náklady a zabezpečiť, aby boli tieto palivá cenovo konkurencieschopné. Napriek týmto výzvam je to krok smerom k udržateľnej doprave a zníženiu ekologickej stopy automobilového priemyslu.