Slovensko bude od začiatku roka 2025 ešte modernejšie. Do našej malej krajiny totiž prichádza prelomová novinka v oblasti digitalizácie, a síce elektronické verzie kľúčových identifikačných dokladov, presnejšie občianskeho a vodičského preukazu. Doklady tak budeme môcť používať, respektíve predkladať aj v digitálnej podobe.
Ako informuje denník Teraz.sk, tento krok umožní novela zákona o cestnej premávke, ktorú v piatok (13. decembra) podpísal prezident Slovenskej republiky (SR) Peter Pellegrini. Táto novela sa týka aj digitálnej podoby občianskych preukazov.
Táto iniciatíva prinesie modernizáciu a nové možnosti, ktoré priblížia Slovensko k digitálnemu štandardu 21. storočia.
Doklady priamo v telefóne
Slováci sa tak už nebudú musieť preukazovať len tradičnými kartičkami, ktoré nosia vo svojich peňaženkách. Po novom si pohodlne vystačia len so svojím telefónom. Legislatívne zmeny totiž umožnia občanom vytvoriť si digitálne verzie občianskeho i vodičského preukazu priamo v mobilných zariadeniach.
Ministerstvo vnútra vysvetľuje, ide o tzv. rovnopisy, čiže digitálne kópie fyzických dokladov, ktoré majú rovnakú právnu váhu. Konkrétne rezort uviedol, že digitálne verzie dokladov budú mať rovnaké podmienky platnosti ako fyzické doklady. Týkať sa to však bude aj dôvodov, pre ktoré by mohli byť neplatné.
Pokiaľ ide o budúcnosť fyzických dokladov, tie zatiaľ nezmiznú, a teda ich naďalej bude možné používať. Vytvorenie elektronickej verzie dokladov bude podmienené ich predchádzajúcim vydaním v tradičnej forme. Dá sa teda povedať, že digitálne doklady budú (aspoň) spočiatku len možnosťou, nie povinnosťou.
Kopa skvelých výhod
Zavedenie digitálnych dokladov možno poňať ako ďalší krok Slovenska smerom k modernej a digitálne prepojenej spoločnosti. Pre občanov táto možnosť prináša mnoho skvelých výhod.
Na prvom mieste je pohodlie a praktickosť. Digitálne doklady budú dostupné v smartfónoch, čím sa eliminuje potreba nosiť všade so sebou fyzické karty. V podstate môže legislatíva pre niektorých úplne eliminovať potrebu nosiť so sebou peňaženku, keďže všetko potrebné budú mať v telefóne.
Ak sa napríklad vydáte večer do podniku, telefónom môžete ako preukázať svoj vek, tak aj zaplatiť za vstup a prípadné objednávky.
Digitálne doklady sú, resp. budú podstatne flexibilnejšie. V budúcnosti sa očakáva ich hlbšia integrácia s viacerými štátnymi i súkromnými službami. Výrazne môžu uľahčiť aj administratívne procesy, pri ktorých bude možno rýchlo a bezpečne poskytnúť legitímne údaje.
Výhodou sú taktiež menšie obavy zo straty či poškodenia. Doklady v digitálnej forme sa strácajú naozaj ťažko. Samozrejme, to riziko tu stále je – stratiť môžete aj telefón. Strata telefónu však rozhodne nie je taká častá ako strata peňaženky. Taktiež nemožno opomenúť, že digitálne verzie dokladov sa nemôžu poškodiť ako fyzické originály.
Navyše, ak náhodou stratíte peňaženku s fyzickými dokladmi, ich digitálne verzie vám môžu pomôcť pri ich náhrade alebo overovaní identity. Digitálne doklady budú zabezpečené šikovnými technológiami, vrátane šifrovania či biometrického overenia, z čoho plynie menšie riziko sfalšovania či zneužitia.
Skvelou výhodou je aj efektívnosť. Policajné či iné kontrolné orgány budú môcť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie overiť platnosť dokladov prostredníctvom digitálneho rozhrania. Pod efektívnosť ešte možno zaradiť možnosť automatickej aktualizácie – v prípade zmien údajov (napríklad po zmene adresy) sa tieto informácie synchronizujú.
Digitálne doklady sú jednoducho skvelou a náramne prínosnou informáciou pre všetky strany. Ich zavedenie je preto dôležitým krokom nielen k zjednodušeniu každodenného života, ale aj k digitalizácii verejnej správy a budovaniu dôveryhodného prostredia pre elektronické služby.