Dlhoročná prax sa čoskoro stane vecou minulosti. V susednej Českej republike už budúci týždeň skončí výnimka, ktorá nateraz umožňuje dovoz pohonných hmôt (PHM), presnejšie benzínu a nafty, vyrobených z ruskej ropy. Tamojšia vláda vraj o predĺženie žiadať nebude, píše denník Teraz.sk na základe informácií portálu Novinky.cz
A to nie je všetko. Česko taktiež chce do polovice budúceho roka dosiahnuť úplnú nezávislosť od dodávok dodávaných Družbou. Cez tento ropovod prúdi ropa z Ruska cez Slovensko už od 60. rokov minulého storočia.
Prvý krok smerom k tejto ambícii by sa mal realizovať budúci týždeň vo štvrtok (5. decembra). Pokiaľ ide o vplyv tejto zmeny na ceny pohonných hmôt, zdražovania sa vraj motoristi nemusia obávať. Uviedol to Ivo Indráček, predseda Únie nezávislých petrolejárov ČT, pre Novinky.cz.
Potvrdil to aj hovorca spoločnosti Unipetrol Pavel Kaidl. Firma prevádzkuje rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a Litvínove, pričom pokrýva zhruba 60 percent veľkooobchodného trhu s palivami. V súčasnosti vyváža zhruba pätinu svojej produkcie do zahraničia, avšak v prospech nastavených cieľov Českej republiky je ochotná podniknúť zmeny, resp. nasmerovať exportnú distribúciu smerom k českému trhu.
Nové zdroje dodávok a zabezpečenie trhu
Z hľadiska produkcie benzínu je Česko sebestačné. Naftu dováža hlavne z Nemecka, no pomáha aj bratislavský Slovnaft, Poľsko či Rakúsko. Hoci už nebude možné dovážať naftu z ruskej ropy spracovanej v Slovnafte, naša rafinéria spracúva aj inú, než ruskú ropu. Dodávky teda budú môcť pokračovať. Aj keby hrozil výpadok, štátna spoločnosť Čepro dokáže zvýšiť alternatívne dovozy, napríklad po železnici.
Ako sme spomenuli, do polovice budúceho roka chce Česko získať úplnú nezávislosť od ropy tečúcej cez ropovod Družba, ktorý tento rok pokrýval zhruba 58 percent domácej spotreby.
Okrem iného dôjde k zvýšeniu kapacity ropovodu TAL vedúceho z talianskeho Terstu cez nemecký Inglostadt do Kralúp nad Vltavou, čo umožní Česku ročne spracúvať 8-miliónov ton ropy. To je dostatok na pokrytie spotreby krajiny. Do rozšírenia kapacity TAL sa malo investovať až 1,6-miliardy korún (63,33-milióna eur).
Rafinérie sú pripravené
Rafinéria v Litvínove doteraz spracúvala predovšetkým ruskú ropu, je však pripravená na spracúvanie suroviny aj z iných regiónov, vrátane Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Podľa Kaidla sú české rafinérie flexibilné a pripravené na zmenu zdrojov dodávok.
Na záver je nutné podotknúť, že cena za ropu dodávanú tankermi môže byť mierne vyššia, než cena ropy z Družby, a to najmä kvôli poisteniu a poplatkom spätým s nákladnou dopravou. Václav Loula, hovorca Českej asociácie petrolejárskeho priemyslu, však ubezpečuje, že krajina je na túto zmenu pripravená a dokáže ju zvládnuť bez negatívneho dopadu na spotrebiteľov.
Táto transformácia predstavuje pre Česko významný krok smerom k energetickej nezávislosti, resp. zníženiu závislosti od ruských zdrojov.