Skladacie smartfóny si od roku 2019, kedy ich vo veľkom presadil juhokórejský Samsung, prešli viacerými dôležitými zmenami, ktoré sa podpísali na významnom raste popularity tohto segmentu. Úspech prišiel aj napriek vyššej maloobchodnej cene, nakoľko mnohí očakávali, že technologický pokrok a optimalizácia výrobného procesu povedie k jej zníženiu. Tak sa ale v mnohých prípadoch nestalo.
A možno aj to je dôvod, prečo obľúbenosť segmentu skladacích smartfónov začína upadať. Ako informuje magazín SamsungMania.cz, podľa správ z Južnej Kórey dokonca aj Samsung plánuje okresať výrobu modelov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip.
Samsung je pritom najväčším hráčom nielen v oblasti skladacích smartfónov, ale aj smartfónov obecne. Úprava plánov výroby tak figuruje ako jasný náznak, že sa segmentu nedarí tak dobre, ako sa pôvodne predpokladalo.
Nemá pritom ísť o mierne zníženie. Kým tento rok sa očakávalo, že Samsung vyrobí približne 8,2-milióna kusov Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6 (recenzia TU), v budúcom roku sa má objem výroby znížiť len na 5-miliónov kusov. Približne 3-milióny by mali pripadať novej generácii dotykového „véčka“, čiže Galaxy Z Flip7. Zvyšné 2-milióny, logicky, majú pripadnúť Galaxy Z Fold7.
Nenaplnené očakávania
Samsung na tento rok predpokladal, že predaje sklápacích telefónov narastú o 10 percent, no tieto očakávania sa nenaplnili. Predobjednávky aj samotné predaje boli podstatne nižšie, čo sa pripisuje najmä tomu, že gigant sa spoliehal na verných používateľov starších modelov Flip a Fold, ktorých chcel motivovať k upgradu.
Zníženie objemu výroby sa pritom neočakáva len zo strany Samsungu. Ross Young, skúsený analytik a šéf Display Supply Chain Consultants (DSCC), predpokladá, že výrobné kapacity osekajú aj renomované čínske značky. To ukazuje, že úpadok dopytu po skladacích smartfónov nie je ojedinelým, ale rozsiahlym trendom.
Pre Samsung však musí ísť o náramne nepríjemný zvrat udalostí, nakoľko to bol práve on, kto sa ako prvý väčší výrobca rozhodol vložiť plnú dôveru do skladacích smartfónov.
Prečo sa to deje?
Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď, no sú tu teórie. Skladacie smartfóny samé o sebe rozhodne majú svoje využitie. Umožňujú pohodlnejší a efektívnejší multitasking, čo z nich robí perfektné nástroje pre tých najnáročnejších používateľov. A možno to je ten problém.
Tí najnáročnejší používatelia totiž tvoria len malé percento z celkového počtu spotrebiteľov. Väčšina ľudí používa smartfón na úkony, ktoré si nevyžadujú ohýbateľnú obrazovku. Nemajú teda dôvod míňať takmer 2-tisíc eur na niečo, čo v zásade nepotrebujú.
Je ale možné, že keby ceny skladacích smartfónov významne klesli, záujem o ne by bol podstatne vyšší, dokonca aj od tej laickejšej skupiny používateľov. No ako sme spomenuli, väčšina skladacích smartfónov, najmä tých vo formáte „Fold“, je aj dnes jednoducho príliš drahá.
Samsung to má čím kompenzovať
Hoci pokles dopytu po skladacích smartfónoch pre Samsung predstavuje tvrdú ranu, zúfať nemusí. Jeho portfólio stále zahŕňa množstvo iných sérií, ktoré sa naopak tešia čoraz väčšej popularite.
Obmedzenie výroby modelov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip môže vykompenzovať napríklad vlajkovým radom Galaxy S25, ktoré predstavenie sa predpokladá na 22. januára 2025. Šíria sa fámy, že Samsung plánuje z tejto série vyrobiť až 37,4-milióna kusov, čo by predstavovalo zhruba 7-percentný nárast oproti tohtoročným modelom z radu Galaxy S24.
Alternatívne môže vyrobiť cenovo dostupnejší skladací smartfón, ktorý by ponúkol to, po čom toľko ľudí tak veľmi baží – nižšiu cenu.