Pamätáte si na tie veľkorysé sľuby o cenovo dostupnejších potravinách? Zatiaľ to vyzerá tak, že aspoň v dohľadnej dobe ostanú nenaplnené. Práve naopak, potraviny budú v roku 2025 podstatne drahšie, teda aspoň väčšina z nich. Môže za to konsolidačný balík, presnejšie 23-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá je jeho kľúčovým opatrením.
Ako informuje Spravodajský portál RTVS, lacnejšie potraviny majú byť stále v hre, no štát stále akosi nevie nájsť spôsob, ako ich docieliť. Doteraz má hľadať riešenie na premietnutie zníženej (5-percentnej) sadzby DPH do nižších cien v obchodoch. Toto úsilie majú komplikovať hlavne ceny pečiva a mliečnych výrobkov.
Štát na lacnejšie potraviny minul takmer 300-miliónov €
Premiér Robert Fico v tejto veci skonštatoval, že na zníženie DPH na potraviny na 5 percent, resp. 19 percent, išlo zo štátnej pokladnice takmer 300-miliónov eur. Považuje to za dôležité protiinflačné opatrenie. K tomu dodal, že v rámci racionálnych dialógov so zainteresovanými stranami prebieha snaha o to, aby sa zníženie daňovej sadzby pre základné potraviny skutočne prejavilo na výsledných cenách.
Potvrdzuje to Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR. Obchodníci podľa neho vyvíjajú maximálne úsilie, aby sa znížená sadzba DPH na základné potraviny čo najviac prejavila na znížených pultových cenách, a to už od januára.
K záležitosti sa potom vyjadril aj Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu. Ten garantoval korektný prenos DPH do cien. Dodal však, že nemožno dlhodobo garantovať ceny otvorenej ekonomike na jednotke z trhu.
Viacero dôležitých premenných
Niektoré základné potraviny môžu byť vďaka zníženej DPH lacnejšie, pri niektorých bude rozdiel menej zreteľný, prípadne nová sadzba nepomôže vôbec. Do prvej kategórie možno zaradiť napríklad mäso, do druhej mliečne výrobky. Cena mlieka je totiž na vzostupe, a to nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Riziko v tomto smere potom predstavuje aj pečivo.
Ťažko povedať, ako veľmi nižšia sadzba DPH pomôže k tým sľubovaným lacnejším potravinám. Nie je to totiž len otázka externých vplyvov, ale aj rozhodnutia vlády o tom, ktoré potraviny budú považované za základné.
Šíria sa pádne obavy, že ktovieako veľa ich nebude. A niet sa čo čudovať. Ako sme vás informovali v tomto článku, poslanci Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) nedávno rozhodli, že zníženej sadzbe nebudú podliehať vajcia. Asi všetci sa zhodneme na tom, že vajcia rozhodne sú základnou potravinou. Štát to ale vidí inak – vajcia tak budú podliehať plnej, resp. 23-percentnej DPH.
S návrhom o zaradení vajec do skupiny základných potravín prišla opozícia, presnejšie skupina opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ. Predkladatelia žiadali ich zaradenie s argumentom, že ide o potravinu, ktorá významne prispieva k výžive a zdravému stravovaniu obyvateľstva. Konzumujeme ich ako samostatne, tak aj ako súčasť iných jedál. Dopyt po nich je vysoký, čo automaticky znamená aj vysokú spotrebu.
Opozícia taktiež poznamenala, že zníženie DPH na vajcia by bolo pozitívnym krokom smerom k lacnejším potravinám, ktoré nám koalícia veľkoryso sľubovala pred voľbami v roku 2023.
Ďalšie rokovania ohľadne cenovo dostupnejších potravín pre Slovákov by sa mali odohrať ešte pred Vianocami, presnejšie 20. decembra. Premiér naznačil, že do diskusií sa zapojí aj Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Drahšie potraviny kvôli štátnemu webu?
K nákladovo efektívnejšiemu nakupovaniu potravín má občanom pomôcť aj pripravovaný štátny web, ktorý bude spadať pod ochranné krídla rezortu financií. Zriadenie tohto webu vyplýva z návrhu novely zákona o cenách, ktorý v utorok (3. decembra) schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Ministerstvo ozrejmilo, že v prvom kroku pôjde o zvýšenie transparentnosti cien vybraných základných potravín, pričom v budúcnosti, pri nepriaznivých cenových výkyvoch, môže dôjsť k doplneniu iných dôležitých tovarov. Predajcom tým štát vytvorí spoločné miesto, kde budú vybrané predávané tovary sústredné.
Je však možné, že v konečnom dôsledku bude mať štátny web úplne opačný efekt, než aký sľubuje. Podľa Martina Vlachynského, analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), bude tento projekt cenovo náročný ako z hľadiska výroby, tak aj z hľadiska prevádzky.
Pre obchody bude predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú s najvyššou pravdepodobnosťou pretavia do svojich cien, teda do cien potravín evidovaných na štátnom webe. Taktiež upozornil na možný scenár, v ktorom spotrebitelia v záujme ušetriť budú nakupovať skôr zahraničné produkty ako tie domáce, čo by predstavovalo vážnu hrozbu pre rentabilitu domácich producentov.
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, zase poukázal na riziko zdražovania tovarov, ktorých ceny nebudú evidované.