Vodiči automobilov sa často nevyhnú šoférovaniu ani počas noci alebo zhoršených svetelných podmienok. Aby bola táto jazda bezpečná, je nutné dodržiavať niekoľko zásad. Niektorí vodiči, ale počas nočnej jazdy robia chyby. Radám, ako bezpečne jazdiť aj počas noci, sa venoval portál Auto Trendy.
Nočná jazda je nebezpečnejšia než tá denná, a to hlavne kvôli zhoršenej viditeľnosti. V noci sa však vo väčšej miere presúva aj lesná zver a tak je vyššie riziko, že vám vbehne na vozovku. Poďme na to ale pekne postupne. Čo všetko treba robiť počas nočnej jazdy a akým chybám sa vyhnúť?
Špinavé čelné sklo
Špina na čelnom skle zhoršuje výhľad na cestu počas dňa a o to viac počas noci. Ak máte na čelnom skle hrubú vrstvu prachu, zaschnuté škvrny alebo nebodaj popraskaný povrch skla, je to problém. Navyše, praskliny odrážajú svetlo, čo potom následne spôsobuje oslnenie, ktoré je dvojnásobne nepríjemné počas noci.
Pred jazdou preto utrite čelné sklo a zbavte ho všetkých nánosov špiny. Skontrolujte jeho stav a ak je všetko v poriadku, môžete sa vydať na cestu. Špinavé čelné sklo je nielen estetický problém, ale môže vám spôsobiť problémy aj počas jazdy. Výhľad bez prekážok je totižto nutný pre bezpečnú jazdu.
Nesprávne nastavené reflektory
Podobné je to aj v prípade reflektorov. Ak sú špinavé, nebudú slúžiť na sto percent. Počas nočnej jazdy je správne nastavenie svetiel a ich funkčnosť úplným základom. Vďaka svetlám vidíte na vozovku a zároveň vás registrujú aj ostatní účastníci cestnej premávky.
Pred jazdou preto skontrolujte funkčnosť aj správny výkon svetiel. Pri zle nastavených svetlách môžete oslňovať protiidúcich vodičov, alebo naopak obmedziť vlastnú viditeľnosť na ceste. Svetlomety pravidelne zbavujte nánosov špiny a kontrolujte ich stav. V prípade potreby vymeňte žiarovky.
Zvýšený pohyb zvierat
Ako sme naznačili v úvode, počas noci treba rátať aj so zvýšeným výskytom zvierat. Pozor si dajte najmä v úsekoch, kde sa zvieratá môžu vyskytovať vo zvýšenej miere, čiže v okolí lesov, polí a hustých porastov. Zvýšte pozornosť v oblastiach s výstražnými značkami a takejto jazde prispôsobte aj rýchlosť, ktorá by mala byť nižšia.
Ak nie sú v okolí žiadne autá, ktoré by ste mohli oslniť, v tmavých úsekoch pokojne zapnite diaľkové svetlá. Vďaka nim budete mať lepší výhľad na väčšiu časť vozovky pred sebou. Zvieratá sú najviac aktívne v čase súmraku a počas svitania, v tejto dobe buďte preto ostražití.
Šoférovanie napriek únave
Šoférovanie počas noci má aj ďalšie úskalie – únavu. Tma na ľudský organizmus prirodzene pôsobí tak, že ho automaticky utlmuje. Počas nočnej jazdy teda niektorí vodiči zápasia nielen so zhoršenou viditeľnosťou, ale aj s únavou. A práve únava patrí k jednej z najčastejších príčin dopravných nehôd.
Ak teda pociťujete počas šoférovania únavu alebo nepohodlie, spravte si prestávku. Zastavte na odpočívadle, parkovisku, prípadne na inom vyhradenom mieste a na chvíľu vystúpte z auta. Môžete siahnuť po káve, prípade sa vonku len tak trocha ponaťahovať alebo poprechádzať. Hoci do cieľa dorazíte o čosi neskôr, je to lepšie, ako tam nedoraziť vôbec.
Správna rýchlosť
Pri bezpečnej nočnej jazde patrí ku kľúčovým faktorom aj rýchlosť, ktorú treba prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Ak si počas noci na cestách nie ste istí, radšej znížte tempo. Tma skracuje reakčný čas, preto je pomalšia jazda istotou. V noci sa vyhnite prudkým manévrom alebo neuváženému predbiehaniu iných vozidiel. Rozvaha na cestách je prvoradá, aby ste sa bezpečne dopravili tam, kam potrebujete a zároveň, aby ste neohrozili ani iných účastníkov cestnej premávky.