Apple nie je spoločnosť, ktorá by sa s vervou vrhala do nových technologických trendov. Zvyčajne vyčkáva a sleduje, či sa určitá novinka uchytí, a keď áno, až potom porozmýšľa nad jej implementáciou. Dôkazom je aj segment skladacích smartfónov, v ktorom kalifornský gigant doposiaľ nevystupuje. Postupne sa však vyskytuje čoraz viac náznakov, že sa to už relatívne čoskoro zmení.
Na jeden z novších takýchto náznakov poukazuje server GSMArena. Ide o patentovú prihlášku opisujúcu sériu prepojených článkov, ktoré sú tvorené akýmisi vzájomne prepojenými „prstami“ a trecou spojkou. Dokumentácia zahŕňa aj použitie drážok v tvare polmesiaca, ktoré každému článku umožňujú otáčať sa, pričom os otáčania sa tým posúva mimo samotného článku.
Prihláška je to pomerne obsiahla a obsahuje mnoho komplikovaných pojmov a ilustrácií. Dôležitým poznatkom však je, že ide patent na pánt, ktorý by mohol byť aplikovaný v smartfónoch, tabletoch, notebookoch a dokonca aj hodinkách či iných nositeľných zariadeniach. Je dosť možné, že aj týmto patentom Apple pokladá dôležité základy pre vznik prvého skladacieho modelu iPhone.
Nateraz však nie je úplne isté, aký typ pántu Apple napokon použije. Predmetná prihláška môže odrážať vylepšenú verziu predchádzajúcich návrhov, ako aj úplne nový pánt, ktorý sa bude používať v prípadných ďalších generáciách ohybného iPhonu (alebo iných zmienených zariadeniach).
Vieme však, že nový patent opisuje, ako prsty, kolíky a ozubené kolieska vzájomne spolupracujú a vytvárajú malú, no schopnú spojku, ktoré ponúkne požadované množstvo trenia na to, aby pánt mohol udržiavať zariadenie zložené, resp. rozložené v akomkoľvek uhle.
Kedy debutuje?
Toto je jedna z mnohých otázok, na ktoré nepoznáme presnú odpoveď. Teórie sú rôzne. Niektoré tvrdia, že prvý skladací iPhone príde už v priebehu budúceho roka, iné presadzujú názor, že si naň budeme musieť počkať až do roku 2026.
Tak či onak, pridlhé čakanie na Apple vyvinie obrovský nátlak. Viacero iných výrobcov už predstavilo niekoľko generácií skladacích smartfónov. V čele trhu stojí Samsung, ktorý toto leto predstavil už šiestu generáciu modelov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip (recenzia TU). Má teda o poznanie navrch, čo znamená silnú konkurenčnú výhodu.
Inými slovami, Apple bude mať ťažké sa v segmente skladacích smartfónov adekvátne uchytiť a zadovážiť si solídny trhový podiel. Na druhú stranu, popularita skladacích zariadení od Samsungu v posledných rokoch preukázateľne upadala, zatiaľ čo hŕstka výrobcov s nimi plánuje dočasne alebo dokonca úplne skončiť kvôli nedostatočným predajom. Tieto faktory môžu pre Apple vytvoriť dostatočný priestor na vybudovanie silného renomé a jedného dňa možno aj zatienenie konkurencie.
Samozrejme, tomuto scenáru predchádza mnoho premenných, ako napríklad kvalita fyzických komponentov a softvéru, hardvérové špecifikácie a predovšetkým cena. Pokiaľ bude skladací iPhone príliš drahý, mnohí zrejme radšej siahnu po overenejšej a cenovo dostupnejšej alternatíve. Ak bude príliš nízka, hrozili by nedostatočné zisky.
Apple zvolí vhodný formát
Dávnejšie špekulácie rozoberali to, aký formát Apple pri svojom prvom skladacom telefóne použije. Niektoré hovorili o formáte knihy (Galaxy Z Fold), ďalšie o formáte vyklápačky (Galaxy Z Flip), niektoré zase tvrdili, že vydá obidva formáty.
Posledné úniky však poukazujú skôr na tú druhú možnosť, teda iPhone vo formáte vyklápačky. A to môže byť tá správna voľba. Vyklápačky sú totiž menej náročné na vývoj aj výrobu, čo sa priamo odráža na nižšej predajnej cene.
Okrem toho sa s nimi spája viacero kľúčových výhod, ako sú:
- Kompaktnosť a prenosnosť – tieto telefóny sú v zloženom stave náramne kompaktné a ľahko sa zmestia do akéhokoľvek vrecka alebo kabelky.
- Unikátny dizajn a štýl – „flipy“ sa vyznačujú moderným a štýlovým vzhľadom, ktorý nielenže dobre vyzerá, ale taktiež pripomína ikonické dizajny telefónov z minulosti. Trocha nostalgie nikdy nie je na škodu.
- Rôzne spôsoby využitia – displej možno nastaviť do rôznych uhlov, čo náramne uľahčuje napríklad videohovory, snímanie selfie fotografií či sledovanie obsahu, keď je telefón položený na stole.
- Multitasking a flexibilita – displej taktiež možno rozdeliť na dve časti, čím používateľ získa viac priestoru pre multitasking, napríklad súbežné sledovanie videa a zapisovanie poznámok.
- Vonkajší displej – externé displeje na „flipoch“ sú menšie, no ponúkajú dostatok priestoru pre základné funkcie a ovládacie prvky, čo významne urýchľuje a zjednodušuje prácu so zariadením.