Google si tesne pred koncom roka nachystal náramne potešujúce prekvapenie. Oficiálne oznámil významné pokroky v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorých manifestáciou je druhá generácia systému Gemini, teda Gemini 2.0. Vyznačuje sa ešte užitočnejšími schopnosťami a funkciami, ako aj hlbšou integráciou v obľúbených fyzických produktoch spoločnosti. O novinke informuje The National.
Sundar Pichai, generálny riaditeľ Google, deklaroval, že Gemini 2.0 je doposiaľ najpokročilejší model AI, aký kedy spoločnosť vyvinula a vydala. Gigant mal aktívne investovať do vývoja modelov novej generácie, ktoré dokážu lepšie porozumieť okolitému svetu, premýšľať „niekoľko krokov dopredu“ a konať v našom mene pod naším dohľadom.
Gemini 2.0: Google prináša revolúciu
Gemini 2.0 ohúri množstvom náramne užitočných schopností. Dokáže vykonávať komplexné rozhodnutia, plniť viacstupňové úlohy a interagovať s inými kľúčovými nástrojmi či službami, ako sú vyhľadávač, Lens a Mapy Google.
Dokonca podporuje aj multimodálne vstupy, čo znamená, že používatelia môžu s modelom interagovať pomocou textu, obrázkov aj zvukových záznamov.
Prvotné náznaky toho, čo nový model dokáže, nám priniesla verzia Gemini 2.0 Flash, ktorá vystupovala ako testovacia platforma s cieľom získať od používateľov a vývojárov rozsiahlu spätnú väzbu. Od tohto týždňa je model dostupný pre používateľov po celom svete, pričom aktivovať ho možno prostredníctvom menu v rámci desktopových i mobilných prehliadačov.
Gemini 2.0 sa má čoskoro stať pevnou súčasťou aj mobilnej aplikácie Gemini. Na ďalšie produkty by sa mal nový model dopracovať v priebehu budúceho roka.
Šikovnejší aj bezpečnejší
Kľúčovou funkciou Gemini 2.0 je funkcia Deep Research, ktorá využíva špičkové algoritmy na spracúvanie komplikovaných tém a tvorbu obsiahlych reportov. Táto novinka ulahodí najmä profesionálnejším používateľom, ktorí využívajú AI na prácu s komplexnými otázkami a vyžadujú detailnejšie analýzy, nielen strohé či polopatistické odpovede.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, tá bola pri vývoji nového modelu jednou z hlavných priorít. Dawn Bloxwich, riaditeľka zodpovedného vývoja v DeepMind, uviedla, že používateľom je poskytovaná maximálna transparentnosť aj možnosť kontrolovania svojich údajov. Môžu teda monitorovať, aké dáta sú monitorované a používané, a v prípade potreby ich odstrániť. K otázke bezpečnosti sa vyjadril aj samotný Demus Hassabis, generálny riaditeľ DeepMind.
„Naše modely testujeme prostredníctvom viacerých prototypov, zavádzame bezpečnostné školenia a vykonávame rozsiahle hodnotenia rizík.“
DeepMind je spoločnosť, ktorá vznikla ešte v roku 2010, pričom od roku 2014 funguje pod ochrannými krídlami spoločnosti Alphabet, materskej firmy Google. Jej hlavným cieľom je vytvoriť akúsi všeobecnú umelú inteligenciu (AGI), ktorá by dokázala riešiť široké spektrum problémov rovnako, ideálne ešte efektívnejšie ako človek.
DeepMind sa zameriava na tvorbu systémoch schopných určiť i riešiť komplexné problémy a optimalizovať procesy v rôznych oblastiach.
Rapídne rastúci segment
Gemini rozhodne má nemalý vplyv na kvalitu používateľského zážitku, pokiaľ ide o zariadenia Google. Koľko presne spoločnosti vynáša, nevieme, no možno očakávať, že v budúcnosti to nebude málo. Trh s generatívnou AI je totiž na rapídnom vzostupe. Podľa Grand View Research má táto oblasť do konca desaťročia vykázať priemerný ročný rast o 37,6 percenta.
Google pritom plánuje ďalšie investície, a to konkrétne v regiónoch Blízkeho východu a Afriky, prostredníctvom iniciatívy AI Opportunity Initiative. V rámci nej plánuje do konca roka 2027 venovať zhruba 15-miliónov dolárov (14,3-milióna eur) na rozvoj AI naprieč rôznymi odvetviami.
Obrovský krok vpred
Obecne Gemini 2.0 predstavuje dôležitý posun Google v prostredí AI, ktoré sa vyznačuje čoraz ostrejšou a dravšou konkurenciou. Cesta k vytúženému úspechu nebude jednoduchá, nakoľko sa gigant musí vysporiadať s množstvom iných, taktiež veľmi schopných AI platforiem, ako sú ChatGPT od OpenAI či Copilot od Microsoftu.
Akonáhle bude Gemini 2.0 dostupný v rámci mobilnej aplikácie Gemini, naša redakcia rozhodne vyskúša nové kapacity a možnosti.