Bývalý šéf spoločnosti Google upozornil na možný scenár s umelou inteligenciu. Eric Schmidt tvrdí, že AI nám môže spôsobiť problémy, pretože sa bude rozhodovať samostatne. Riešením je AI „odpojiť“ skôr, než príde ku katastrofickému scenáru.
Schmidt naznačil v rozhovore s Georgeom Stephanopoulosom z ABC, ako sa môže umelá inteligencia vyvíjať do budúcna. Uviedol, že AI technológia sa inovuje príliš rýchlo. Vývojári tak môžu premeškať moment, kedy bude ovládateľná.
Umelá inteligencia ako hrozba do budúcna
Schmidt ďalej uviedol, že v oblasti technológií sa pohybuje už 50 rokov. Nikdy predtým však nevidel inovácie v takom rozsahu. Umelú inteligenciu považuje za veľký ľudský úspech, avšak treba si uvedomiť aj nebezpečenstvo, ktoré tento nástroj predstavuje.
S bývalým CEO Microsoftu Gregom Mundiem a zosnulým Henrym Kissingerom Schmidt v novej knihe varuje pred nástrahami AI. Hoci umelá inteligencia prináša ľudstvu mnoho výhod, môže sa stať samostatnou, čo by predstavovalo problém.
Odpojenie umelej inteligencie
Schmidt podotkol, že AI môže pomôcť napríklad v rýchlom objavení nových liekov, avšak čoskoro sa podľa neho počítače bežiace s AI stanú samostatné a budú rozhodovať podľa seba. „Keď sa systém dokáže sám zlepšiť, musíme vážne uvažovať o jeho odpojení,“ Schmidta citoval portál Futurism.
V rozhovore so Stephanopoulosom tiež podotkol, že budúcnosť technológií by nemala závisieť od úzkeho okruhu ľudí. Napríklad riaditeľov veľkých technologických firiem. Rozhodnutia, ktoré sa príjmu, treba založiť na konsenze, aby mala AI jasné mantinely. Zdôraznil, že sa má zachovať ľudská dôstojnosť.
Schmidt už skôr investoval do AI a dávnejšie navrhol, aby bola samotná AI svojim strážcom. V praxi by teda umelá inteligencia kontrolovala umelú inteligenciu. Je to trocha paradoxné vyjadrenie, nakoľko Schmidt vyjadril obavy z toho, že AI môže byť v budúcnosti samostatná a môže sa rozhodovať bez ohľadu na to, čo chcú jej vývojári alebo celkovo ľudstvo.