Banky majú svoje pravidlá a rovnako aj rôzne štátne inštitúcie, napríklad Sociálna poisťovňa. Hoci nejde o novinku, neznalí problematiky môžu prísť o svoje peniaze a preto je dôležité občanov upozorňovať. O čo ide?
Dôchodcovia môžu prísť o svoje peniaze
Dôchodca si môže zvoliť, akou formou bude poberať starobný dôchodok. Bežné je zasielanie peňazí na bankový účet, prípadne doručovanie dôchodku v hotovosti cez Slovenskú poštu. Druhý spôsob sa hodí najmä tým, ktorí nemajú bankový účet alebo preferujú hotovosť. V tomto prípade je dôchodok doručovaný na adresu poberateľa cez poštára.
Bez povinnosti založiť si bankový účet
Dôchodca nemá povinnosť založiť si účet v banke, aby mohol poberať starobný dôchodok. Napriek tomu, že nemá účet, existuje možnosť, ako si nechať vyplácať peniaze bezhotovostne. Stačí, aby dôchodca požiadal o poukazovanie dôchodku na účet manžela alebo manželky. Proces je pomerne jednoduchý.
Zároveň v tomto bode môžu nastať komplikácie a to v prípade, ak majiteľ účtu umrie. Banka totižto môže zablokovať účet a dôchodca sa k svojmu dôchodku tak skoro nedostane. Potom je nutné, aby dôchodca požiadal o zasielanie dôchodku na iný bankový účet. Proces je opäť pomerne jednoduchý.
Lehota až tri mesiace
Kameňom úrazu je však to, že Sociálnej poisťovni môže trvať až tri mesiace, kým začne dôchodok posielať na nový účet. Ako sa píše na webe poisťovne: „Maximálne tri mesiace, tie však treba počítať od dátumu splátky dôchodku nasledujúcej po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť doručená Sociálnej poisťovni. To znamená, že ak bola vaša žiadosť Sociálnej poisťovni doručená napríklad 10. januára a výplatný termín vášho dôchodku je 20. deň v mesiaci, dôchodok budete mať vyplatený na nový účet najneskôr 20. apríla daného roku.“
Ako to vyriešiť?
Aby nenastal prípad, že dôchodca sa nebude vedieť dostať k svojim peniazom, odporúča sa mať zriadený vlastný účet v banke, prípadne si nechať vyplácať dôchodok v hotovosti cez Slovenskú poštu. Riešením je tiež vyplácanie dôchodku na bankový účet, ktorý je spoločný a manželia sú na tomto účte vedení ako spolumajitelia. V tomto prípade má manžel alebo manželka prístup k účtu aj po úmrtí jedného z nich. Spoločný dôchodkový účet totižto patrí obom rovnako.