V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s rekordnými teplotami a extrémnymi horúčavami. Vedcov však znepokojuje nový jav: náhle a nepredvídateľné vlny horúčav, ktoré presahujú všetky doterajšie rekordy a ktoré nedokážu vysvetliť ani súčasné klimatické modely.
Nevysvetliteľné teplotné extrémy
Tieto neočakávané horúce obdobia sa objavujú na rôznych miestach po celom svete, vrátane strednej Číny, Japonska, Kórey, Arabského polostrova, východnej Austrálie a severozápadnej Európy. Vedci sú zaskočení, pretože tieto extrémy sa vymykajú bežným predpovediam a naznačujú, že naša súčasná úroveň poznania klímy môže byť nedostatočná.
“Zdá sa, že v týchto oblastiach dochádza k náhlemu nárastu teplôt, ktorý nemôžeme jednoducho vysvetliť existujúcimi modelmi,” uvádza profesor Kai Kornhuber z Kolumbijskej univerzity. “Tieto javy sú výsledkom komplexných fyzikálnych procesov, ktorým ešte úplne nerozumieme.”
Riziko pre verejné zdravie
Analyzovaním údajov z posledných 65 rokov vedci zistili, že hoci globálne teploty postupne stúpajú, tieto náhle extrémne horúčavy sú relatívne novým fenoménom. Predstavujú vážnu hrozbu pre verejné zdravie, pretože infraštruktúra a spoločnosť nie sú na takéto extrémy pripravené.
V Európe napríklad v roku 2022 zomrelo takmer 60 000 ľudí v dôsledku extrémnych horúčav. “Na takéto rýchle a intenzívne zmeny nie sme pripravení a môže byť náročné sa im včas prispôsobiť,” varuje Kornhuber.
Klimatické modely nestačia
Najväčším problémom je, že tieto extrémne udalosti sú pre súčasné klimatické modely neviditeľné. Nedokážeme ich predpovedať, čo sťažuje prípravu a adaptáciu. Príkladom je vlna horúčav v roku 2021 na severozápade USA a juhovýchode Kanady, kde teploty dosiahli historické maximá a spôsobili rozsiahle škody.
Vedci zdôrazňujú, že je nevyhnutné zlepšiť klimatické modely a lepšie pochopiť mechanizmy, ktoré vedú k týmto extrémom. Taktiež apelujú na vlády a spoločnosti, aby zvýšili pripravenosť na extrémne teploty, vrátane investícií do infraštruktúry a zdravotníckych systémov.