Počas zimného obdobia výrazne trpí autobatéria, a preto je dobré poznať zásady, ako sa o ňu správne starať. V opačnom prípade vás auto nechá v štichu a vy sa nedopravíte tam, kam potrebujete. Existuje niekoľko základných zásad, vďaka ktorým minimalizujete zvýšenú záťaž na autobatériu.
Portál Auto Trendy priniesol zoznam najčastejších chýb, ktoré robia vodiči a vedú k rýchlemu vybíjaniu autobatérie. Čomu sa teda vyhnúť?
Nevypnuté spotrebiče
Ak ste zabudli vypnúť spotrebiče, napríklad svetlá alebo autorádio, je dosť možné, že ráno nenaštartujete. Hoci moderné vozidlá používajú na vypínanie svetiel automatiku, v aute sa nachádza aj množstvo ďalších prístrojov, ktoré môžu vybiť batériu. Pred odchodom z auta teda nezabudnite odpojiť externé zariadenia, akými sú kamery alebo výhrevné podložky.
Nečistoty na autobatérii
Autobatériu je nutné raz za čas vyčistiť. Nahromadený prach a vlhkosť môžu prispieť k rýchlejšiemu vybíjaniu. Na vyčistenie sa odporúča použiť suchá handrička, prípadne špeciálny čistič, ktorý je na to určený. Okrem samotnej batérie zbavte špiny aj kontakty. Údržba vyrieši nielen estetický vzhľad autobatérie, ale taktiež predĺži jej životnosť a bezproblémový chod.
Krátke jazdy autom
Krátke jazdy predstavujú pre autobatériu extrému záťaž. Pri každom naštartovaní sa totižto spotrebuje veľké množstvo energie. Pri krátkych jazdách ale batéria nemá dostatok času na dobitie. Riešením je jazdiť aj dlhšie trasy. Auto by ste teda mali občas „prevetrať“ a vybrať sa s ním na dlhšiu cestu.
Dlhé obdobie bez jazdenia
Ak auto nepoužívate pravidelne a po niekoľkých dňoch alebo týždňoch ste sa rozhodli, že si jazdíte, môže to byť problém. Ako sme naznačili, nízke vonkajšie teploty majú na autobatériu veľký vplyv a dochádza k jej rýchlejšiemu vybíjaniu. Navyše, batéria sa postupne vybíja aj bez záťaže. Riešením je pripojiť batériu k udržiavacej nabíjačke, ktorá udrží autobatériu v optimálnom stave počas celej odstávky. Ak ste tento krok neurobili, pred jazdou budete musieť batériu štandardne nabiť.
Ignorovanie signálov opotrebovania
Ignorovať by ste nemali ani signály, ktoré naznačujú, že s batériou nie je niečo v poriadku. K nim patrí napríklad blikanie svetiel, slabnúce svetlá alebo ťažšie štartovanie motora. Ak niektorý z týchto signálov spozorujete, pripojte autobatériu k nabíjačke a overte jej napätie pomocou testera.
Tipy na záver
Portál Auto Trendy na záver prináša aj rady, ako sa počas zimy starať o svoju autobatériu a minimalizovať jej „smrť“. Je nutné pravidelné dobíjanie, respektíve kontrola napätia batérie. Vhodné je znížiť záťaž počas jazdy a to tak, že budete používať len nutné spotrebiče. Nezabúdajte na pravidelné čistenie batérie, aby ste ju zbavili nánosov špiny alebo hrdze. Udržiavajte teplotu napríklad termoizolačnými obalmi, ktoré pomáhajú chrániť autobatériu pred zimou.