Umelá inteligencia môže v budúcnosti nahradiť terapeutov. Už teraz sa s AI rozpráva čoraz viac ľudí, ktorí chatbotovi zverujú svoje najtajnejšie pocity. Niektorí si od chatbota pýtajú rady na konkrétne životné situácie. Napríklad chcú, aby im chatbot poradil v osobnej, pracovnej alebo emocionálnej oblasti. Na tému upozornil The Guardian.
Zrejme najpopulárnejší chtabot súčasnosti je ChatGPT, za ktorým stojí spoločnosť OpenAI. Obrovský jazykový model, ktorý bol vyškolený na stovkách miliárd slov z rôznych odvetví. Generatívna umelá inteligencia sa stáva čoraz viac súčasťou našich životov, avšak podľa odborníkom to môže mať aj negatívne dopady.
Vplyv umelej inteligencie na život
Generatívna umelá inteligencia je schopná vytvárať text, obrázky, hudbu, videá a ďalší obsah na základe existujúcich dát. Generatívna AI teda generuje „nový“ obsah alebo informácie, ktoré sa javia ako originálne. Reálne je to však kombinácia údajov, ktoré existovali už predtým.
Terapeut v ťažkých situáciách
Ako poukázal The Guardian, ChatGPT sa stáva pre mnohých akýmsi denníkom, ktorému mnohí používatelia zvereujú svoje tajné pocity a osobné informácie. Niektorí používatelia dokonca považujú ChatGPT za priateľa a pýtajú si od chatbota rady. Napríklad, ako lepšie komunikovať s partnerom, ako zvládať vypäté situácie a podobne.
Takéto správanie používateľov ale môže byť rizikové. Chatbot totižto preberá úlohu terapeuta. Používateľom poskytuje svojimi odpoveďami emocionálnu podporu a pomáha im zvládať náročné životné situácie. AI je naďalej nevyspytateľný nástroj, odpovede umelej inteligencie nie je možné plne regulovať. A hoci AI dokáže poskytnúť určitú formu podpory, nedokáže plnohodnotne nahradiť vyškolených terapeutov.
Pomocník v práci
Podobná situácia nastáva aj v práci. Podľa výskumu profesorky Elly Hafermalz z Vrije Univezity v Amsterdame sa čoraz viac ľudí obracia na ChatGPT aj s pracovnými otázkami. Predtým sa s týmito otázkami obracali na svojich kolegov alebo nadriadených. Používatelia vďaka ChatGPT môžu získať rýchle informácie a odpovede na otázky, ale zároveň sa nebudujú vzťahy medzi kolegami na pracovisku.
Závislosť na umelej ineligencii
Vďaka tomu, že ChatGPT má aj pamäť, pokiaľ ju v nastaveniach nezakážete, učí sa na základe predchádzajúcich rozhovor s vami. Potom vám môže poskytovať lepšie a viac personalizované odpovede. Hafermalz ale upozorňuje, že to môže vytvoriť ilúziu, že chatbot nám rozumie lepšie než ľudia okolo nás. Týmto môže technológia narušiť reálny kontakt a zabrzdiť rozvoj skutočných medziľudských vzťahov.
Tento fakt sa spája aj s ďalším rizikom a tým je závislosť na AI, ktorá môže časom vzniknúť. Odborníčka preto upozorňuje, že hoci je využívanie AI prínosom, táto technológia by sa mala používať rozumne. Netreba zabúdnať na vytváranie medziľudských vzťahov a pokiaľ používateľ trpí v emocionánej alebo inej oblasti, vyhľadať skutočnú podporu u odborníka alebo blízkeho človeka.