Zákaz spaľovákov na území Európskej únie (EÚ) je ambicióznym krokom, ktorý síce má peknú ideu, no s jeho prevedením majú problém ako mnohí bežní spotrebitelia, tak aj samotné automobilky či dokonca celé vlády. Viaceré z nich (automobiliek a vlád) požiadali Európsku komisiu (EK), aby podnikla skoršiu revíziu plánovaného zákazu, ktorý má nadobudnúť účinnosť v roku 2035. Ako však píše server Auto Trendy, tá tieto prosby zmietla zo stola.
Viceprezidentka Roxana Minzatu potvrdila, že časový harmonogram revízie ostáva nezmenený, a teda by k nej malo dôjsť až v roku 2026. Tiež ozrejmila, že harmonogram je nastavený tak, aby poskytol stabilitu všetkým hráčom v odvetví, od výrobcov cez dodávateľov až po investorov.
Zákaz v aktuálnom nastavení, čiže s plánovaným štartom účinnosti v roku 2035, podľa viceprezidentky ponúka dostatok času na spravodlivú transformáciu a zároveň udržuje tlak na plnenie klimatických cieľov.
Automobilky upozorňujú na aktuálne problémy
No ako sme avizovali v úvode, mnohí s udanými termínmi nesúhlasia. Nemalá skupina automobiliek tvrdí, že čakanie na kľúčové diskusie, resp. revíziu, až do roku 2026 významne komplikuje riešenie súčasných problémov, ktoré sú nezriedka kritické, a teda si vyžadujú urgentné adresovanie.
Výrobcovia upozorňujú na znižujúci sa dopyt, vysoké náklady na vývoj nových elektrických vozidiel, ako aj na neistotu ohľadom syntetických palív. Z geografického hľadiska sa najviac oháňa Taliansko, ktorého minister priemyslu Adolfo Urso vyhlásil, že odklad prehodnotenia pravidiel môže viesť k vážnym hospodárskym problémom, vrátane straty pracovných miest.
Existencia spaľovákov je ohrozená, no stále majú nádej. Sú ňou zmienené syntetické palivá, inak známe aj ako e-palivá. Minzatu avizovala, že syntetické palivá by mohli byť zahrnuté do budúcej legislatívy, pokiaľ preukážu svoj potenciál z hľadiska znižovania emisií CO2. Inými slovami – toto riešenie by mohlo umožniť existenciu spaľovákov aj po roku 2035.
EK však v tejto oblasti doposiaľ neprijala žiadne konkrétne rozhodnutie.
Nevyhnutný dialóg
Prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyenová medzitým oznámila, že v januári 2025 odštartuje „Strategický dialóg o budúcnosti automobilového priemyslu v Európe“.
Prvé stretnutia medzi zástupcami priemyslu, vlád a ďalších zainteresovaných strán by mohli priniesť nové návrhy na riešenie aktuálnych problémov. Zatiaľ však nie je jasné, či tento dialóg povedie k konkrétnym zmenám alebo zostane len na úrovni politických deklarácií.
Ešte si počkáme
Nateraz to teda vyzerá, že na definitívne diskusie o zákaze spaľovacích motorov a ďalších otázkach súvisiacich s touto problematikou si budeme musieť počkať až do roku 2026.
Dovtedy sa priemysel bude musieť prispôsobovať aktuálnym pravidlám a pokračovať v transformácii smerom k bezemisnej mobilite. Kamenný postoj EK celkom jasne signalizuje, že ani obrovský tlak zo strany automobiliek či vlád nebude mať vplyv na pôvodne stanovené termíny.