Apple je azda jediným popredným výrobcom smartfónov, ktorý ešte nevydal skladací model. Tento rastúci segment sa v posledných rokoch teší značnej popularite, o čo sa zasluhuje najmä Samsung prostredníctvom svojich radov Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. Kalifornský gigant sa ho stále akosi zdráha, no objavuje sa čoraz viac náznakov, že to sa čoskoro zmení.
Ako píše server SamMobile, podľa najnovších informácií by sme sa prvého skladacieho modelu iPhone mali dočkať „už“ v roku 2026. Taktiež sa špekuluje, že pôjde o skladací model vo formáte „flip“. Pokiaľ sú tieto domnienky pravdivé, skladací iPhone by konkuroval buď to Galaxy Z Flip7, alebo Galaxy Z Flip8. Záležať bude na tom, či ho predstaví pred letom alebo až koncom roka, ako to zvyčajne robí s vlajkovou sériou.
Bude to obor
Nejaké tie informácie sa šíria aj o špecifikáciách. Podľa správy denníka The Wall Street Journal bude skladací iPhone pomerne veľkým zariadením, nakoľko jeho hlavný displej má na uhlopriečku merať minimálne 7 palcov. Mal by tak byť väčší ako iPhone 16 Pro Max, ktorý je vybavený 6,9-palcovou obrazovkou. Súčasný Galaxy Z Flip6 ponúka hlavný displej s uhlopriečkou 6,7 palca.
Apple mal pôvodne experimentovať s externým ohybným displejom, aký používa napríklad Huawei, no napokon sa vraj rozhodol pre „tradičnejší“ formát, čiže formát Galaxy Z Flip.
Stojí za zmienku, že Apple na obecne vyvíja skladacie zariadenie už dlhšiu dobu, no v procese sa vyskytlo niekoľko vážnych problémov, predovšetkým s kvalitou pántov a krycím materiálom displeja. Novšie správy však tvrdia, že tieto technické prekážky sa gigantovi podarilo prekonať, a teda že výsledné zariadenie, resp. prvý skladací iPhone, sa pomaly dostáva do stavu pripraveného na debut.
Takže prečo až v roku 2026? Niektorí analytici sa domnievajú, že Apple si chce pre istotu nechať určitú časovú rezervu, aby produkt vyladil do dokonalosti.
Ohýbať sa nebude len iPhone
Ďalšie špekulácie naznačujú, že Apple pracuje aj na väčšom zariadení s ohybným displejom, ktoré možno klasifikovať ako ohybný notebook alebo gigantický iPad. Toto zariadenie by sa malo vystatovať displejom s uhlopriečkou až 19 palcov pri plnom rozložení. Debatovalo sa taktiež o tom, že toto zariadenie debutuje ako prvé. Napokon to však vyzerá tak, že prednosť dostane skladací iPhone.
Náročná pozícia
Apple rozhodne vie vyrábať kvalitné smartfóny. Napriek tomu je však otázne, či sa mu podarí uspieť aj v segmente skladacích smartfónov, a to najmä kvôli jeho neskorému príchodu. Samsung má na konte už šesť generácií Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip, čo predstavuje obrovskú konkurenčnú výhodu.
Na druhú stranu, jeho podiel na trhu v posledných rokoch klesal, pričom na čas ho dokonca prekonal Huawei. Pokiaľ iPhone prinesie nevídané funkcie a možnosti, môže strhnúť obrovskú vlnu pozornosti, a teda uchmatnúť konkurentom z trhového podielu. Dôležitým faktorom, samozrejme, bude aj cena. Apple sa nehanbí pýtať si za svoje zariadenia poriadne mastné sumy, pričom nepredpokladáme, že prvý skladací iPhone bude výnimkou.
Odvážne patenty
Nedávno sme vás na našom webe informovali o patentovej prihláške, ktorá opisuje sériu prepojených článkov tvorených tzv. prstami a trecou spojkou. Dokumentácia zahŕňa aj použitie drážok v tvare polmesiaca, ktoré každému článku umožňujú otáčať sa, pričom os otáčania sa tým posúva mimo samotného článku.
Prihláška je to pomerne obsiahla a obsahuje mnoho komplikovaných pojmov a ilustrácií. Dôležitým poznatkom však je, že ide patent na pánt, ktorý by mohol byť aplikovaný v smartfónoch, tabletoch, notebookoch a dokonca aj hodinkách či iných nositeľných zariadeniach. Je dosť možné, že aj týmto patentom Apple pokladá dôležité základy pre vznik prvého skladacieho modelu iPhone.
Nateraz však nie je úplne isté, aký typ pántu Apple napokon použije. Predmetná prihláška môže odrážať vylepšenú verziu predchádzajúcich návrhov, ako aj úplne nový pánt, ktorý sa bude používať v prípadných ďalších generáciách ohybného iPhonu (alebo iných zmienených zariadeniach).
Vieme však, že nový patent opisuje, ako prsty, kolíky a ozubené kolieska vzájomne spolupracujú a vytvárajú malú, no schopnú spojku, ktoré ponúkne požadované množstvo trenia na to, aby pánt mohol udržiavať zariadenie zložené, resp. rozložené v akomkoľvek uhle.