Mobilná aplikácia Death Clock zažíva v súčasnosti rozmach a jej popularita stúpa. Hoci ju mnohí označujú za morbídnu, autori tvrdia, že aplikácia má používateľom pomôcť. O čo ide? Death Clock vyráta používateľovi dátum, kedy umrie.
Podobné aplikácie sa v obchodoch Google Play a Apple App Store objavovali už v minulosti. Dátumy, ktoré zobrazovali používateľom, však boli len veľmi orientačné. Súčasná aplikácia sa pýši tým, že jej predpoveď môže byť presnejšia vďaka umelej inteligencii a vedeckým štúdiám. O téme informoval portál TechRadar.
Aplikácia Death Clock funguje na jednoduchom princípe. Stačí zadať zopár osobných údajov, napríklad váš vek, váhu, koľko spíte, ako sa stravujete, alebo či sa venujete fyzickej aktivite. Do pár sekúnd sa vám potom na obrazovke mobilu zobrazí dátum, ktorý má byť koncom vášho života. Tvorcovia aplikácie tvrdia, že používateľov nechcú vystrašiť, ale chcú im pripomenúť ich pominuteľnosť a motivovať ich, aby zmenili svoje súčasné návyky, pokiaľ nie sú tieto návyky správne.
Využitie umelej inteligencie a vedeckých štúdií
Death Clock využíva umelú inteligenciu, ktorej poslúžili dáta získané na základe vedeckých štúdií. AI bola vyškolená na výsledkoch viac než tisícky štúdií, ktoré spracovali informácie o 53 miliónoch ľudí. Ide o pomerne rozsiahlu vzorku.
„Death Clock nie je určená len na to, aby vás vystrašila. Poskytuje vám aj celkom spoľahlivé hodnotenie vášho zdravia,“ uviedol tvorca aplikácie Brent Franson. Verí, že mnohí ľudia dokážu vďaka aplikácii zmeniť svoj nesprávny životný štýl. Keď na obrazovke mobilu uvidia dátum smrti, môže ich to motivovať robiť veci, ktoré ich život predĺžia.
Aplikácia vyvoláva rozpor
Napriek tomu, že tvorcovia aplikácie je vytvorili s dobrým úmyslom, u mnohých vyvoláva odpor. Dôvodom sú otázky týkajúce sa etiky a hlavne spoľahlivosti aplikácie. Niektorí odborníci sa navyše obávajú zneužitia podobných technológií v budúcnosti.
Podobné systémy by sa mohli stať základom pre rozhodovanie v oblasti zamestnania, poistenia alebo prístupu k zdravotnej starostlivosti. Napríklad by si váš potenciálny zamestnávateľ cez aplikáciu zistil, aký je váš potenciál do budúcna a ako dlho môže s vami rátať a na základe výsledkov by sa napokon rozhodol, že vás nezamestná. Toto by mohlo viesť k diskriminácii a dehumanizácii.
Aplikácia má svoje limity
Aplikácia Death Clock sa stáva fenoménom a aktuálne sa zaradila medzi top aplikácie v kategórii fitnes a zdravie. Má však svoje limity a jej výpočty určite nie sú spoľahlivé. Je zrejmé, že dátum smrti určuje na základe priemerov a štatistík, avšak neberie do úvahy jedinečnosť každého človeka. Death Clock je dostupná na Google Play Store aj Apple App Store, avšak na Slovensku sa nedá stiahnuť. Je určená len pre niektoré zahraničné trhy.