Slovenské vlaky sú preferovanou formou dopravy mnohých ľudí z rôznych vekových kategórií. Ich využívanie však nie je vždy 100-percentne spoľahlivé. Nezriedka treba rátať s výraznými omeškaniami, čo môže viesť k vážnym komplikáciám. Dobrou správou však je, že Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) si to plne uvedomuje a aj s tým niečo robí.
Ako informuje denník Teraz.sk, ZSSK v piatok (6. decembra) predstavila nové rušne typu Siemens Vectron, ktoré postupne nahradia staršie modely 350, inak známe aj ako Gorily. Do konca roka by malo byť v prevádzke päť kusov. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov, čiže do konca 2026, ich má byť v prevádzke pätnásť. Uviedli to generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa a členovia vedenia spoločnosti v rámci tlačovej konferencie.
Helexa považuje modernizáciu rušňového parku za nevyhnutnú pre zlepšenie spoľahlivosti a efektivity vlajkovej dopravy na Slovensku. Vďaka novým rušňom bude ZSSK schopná konkurovať renomovaným európskym dopravcom. Okrem vyššej spoľahlivosti by mali nové rušne priniesť aj kvalitnejšiu a bezpečnejšiu dopravu.
Karol Henzély, člen predstavenstva spoločnosti, uviedol, že prvý rušeň Vectron už začal jazdiť, druhý bude na trať položený v sobotu (7. decembra). Ďalšie rušne budú nasadené v priebehu nasledujúceho týždňa.
Cestujúci sa s nimi budú môcť stretnúť predovšetkým na trasách Košice-Žilina-Bratislava, ako aj na vybraných tratiach v susednej Českej republike.
Helexa ďalej poznamenal, že tieto rušne budú prenajímané. ZSSK by mali počas nasledujúcich 10 rokov stáť zhruba 130-miliónov eur.
ZSSK cieli na efektivitu a spoľahlivosť
Nasadenie rušňov Vectron vystupuje ako kľúčová súčasť dlhodobej stratégie obnovy rušňového parku. Pokiaľ ide o spoľahlivosť starších strojov (Goríl), tá sa pohybuje pod 70 percentami, čo znamená frekventované meškania a rušenie ciest. Nové rušne sa majú vystatovať spoľahlivosťou až 95 percent. Niekoľkohodinové meškania by tak po novom mali byť oveľa menej časté, teda aspoň na uvedených trasách.
Táto inovácia potom prináša prospech aj pre životné prostredie. Vectrony totiž prinášajú aj nižšie emisie a úsporu energie, čo podporuje environmentálnu udržateľnosť. Tento krok zo strany ZSSK je jasným znakom modernizácie a snahy poskytovať kvalitnejšie služby zákazníkom.