Vláda Slovenskej republiky (SR) zavedie nečakanú novinku. Občania krajiny budú môcť investovať do štátnych dlhopisov, od čoho si predstavitelia parlamentu sľubujú vznik dodatočného zdroja príjmu pre štátnu pokladnicu. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) očakáva, že táto iniciatíva prinesie do štátneho rozpočtu približne 300-miliónov eur. Téme sa venuje Spravodajský portál RTVS.
Finanční experti považujú investovanie do štátnych dlhopisov za jednu z najbezpečnejších foriem uloženia peňazí. Napriek tomu ho ale nemožno považovať za bezrizikové.
Čo sú štátne dlhopisy?
Štátne dlhopisy možno klasifikovať ako finančné nástroje vydávané (emitované) vládou, čím zvyčajne cieli na získanie finančných prostriedkov na pokrytie svojich výdavkov. Ide o formu dlhu, kde vláda vystupuje ako dlžník a tí, ktorí si dlhopisy zakúpia, ako veritelia. Štát sa vydaním dlhopisu zaväzuje splatiť požičanú sumu, teda nominálnu hodnotu dlhopisu, po uplynutí dohodnutej lehoty. Zároveň sa zaväzuje k vyplácaniu pravidelných úrokoch, resp. kupónov, a to počas celého trvania dlhopisu.
Emitovanie štátnych dlhopisov pritom nie je ojedinelým fenoménom. Vlády ich bežne používajú na financovanie štátnych výdavkov, riadenie verejného dlhu a všeobecnú podporu ekonomiky.
Pre občanov a inštitúcie sú štátne dlhopisy považované za bezpečnú investíciu, pretože riziko zlyhania štátu je vo väčšine krajín minimálne. Tieto nástroje ponúkajú konzervatívnym investorom možnosť získať stabilný výnos.
Nulové dane a poplatky
Slovenské ministerstvo financií plánuje zaujať domácich investorov tým, že dlhopisy oslobodí od daní aj iných poplatkov, ako sú napríklad poplatky za vstup, držanie cenného papiera alebo jeho predaj.
Pokiaľ ide o držiteľov týchto dlhopisov, tí budú môcť profitovať dvoma spôsobmi, ktoré sme spomenuli vyššie:
- Na pravidelnom ročnom úroku (kupóne);
- Na kapitálovom zisku pri predaji dlhopisu.
Zdanený pritom nebude ani kapitálový výnos, vysvetlil Daniel Bytčánek, riaditeľ ARDAL.
Aké hrozia riziká?
No hoci sú štátne dlhopisy všeobecne považované za „bezpečnú“ formu investovania, určité riziká sa s ním spájajú. Jedným z tých hlavných je pokles ceny v prípade predčasného predaja. Pokiaľ držiteľ predá dlhopis pred splatnosťou, jeho aktuálna hodnota môže byť vyššia alebo nižšia, ako bola pôvodná investovaná suma. Maroš Ovčárik, generálny riaditeľ Partners Investments, upozornil, že pri predčasnom predaji si môže banka účtovať určitý poplatok.
Dostupné už od marca
Okrem získania finančných prostriedkov pre štátnu pokladnicu je cieľom tejto iniciatívy tiež vzdelávať občanov v oblasti investovania.
Prvé štátne dlhopisy budú k dispozícii už v marci 2025. Predávať sa budú prostredníctvom pobočiek piatich vybraných bánk, pričom ich nominálna hodnota bude 1 000 eur za kus.
Úroková sadzba zatiaľ nie je známa, no ARDAL očakáva, že bude podobná ako pri predchádzajúcich aukciách štátnych dlhopisov, kde sa dosahoval úrok okolo 3 percent.
Podľa prieskumu spoločnosti AMUNDI má o investovanie záujem viac ako 60 percent Slovákov, čo naznačuje potenciálny úspech tejto novinky na trhu.