Nie všetky tovary v slovenských obchodoch budú od budúceho roka drahšie. Zástupcovia potravinárskeho a obchodného sektora po stretnutí s premiérom Slovenskej republiky (SR) Robertom Ficom potvrdili, že znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa od januára prejaví vo forme nižších cien pre spotrebiteľov, informuje Spravodajský portál RTVS.
Očakáva sa, že lacnejšie budú mliečne a mäsové výrobky, pečivo a dokonca aj vajcia. Sadzba dane pre tieto položky bude okresná zo súčasných 10 percent na 5 percent, na čo mal štát vyčleniť až 300-miliónov eur. Pri ostatných potravinách bude DPH nastavená na 19 percent.
Znížená daň: Ktoré potraviny budú lacnejšie?
Zoznam základných potravín, ktorých sa týka znížená daň, zahŕňa napríklad maslo, vajcia, med, ako aj tradičné pekárenské výrobky, ako sú rožky a biely chlieb. Luxusnejšie alebo špeciálne výrobky, ako napríklad makové rožky s polevou či iné ochutené pečivo, boli z tejto kategórie vyňaté.
Robert Fico tento krok považuje za kľúčové opatrenie na zníženie nákladov domácností. Ocenil prístup obchodných reťazcov, ktoré už v rámci konkurenčného boja začínajú znižovať ceny.
Garancia nižších cien
Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska, uviedol, že potravinári garantujú transparentnosť cenotvorby a udržiavanie cien po dobu minimálne 60 dní. Obchodné reťazce už poznajú nové ceny, ktoré budú platné od 1. januára 2025.
Podobne sa vyjadril aj Štefán Mácsadi, viceprezident Zväzu obchodu SR. Ten uistil verejnosť, že zníženie DPH sa reálne premietne do cien pre spotrebiteľov. Dodal, že odvetvie obchodu sa k tejto situácii postaví seriózne a nezneužije zníženie dane.
Problémy však neutíchajú
Rokovania medzi potravinármi a premiérom rozhodne priniesli potešujúci výsledok. Pri niektorých potravinách však stále pretrvávajú komplikácie. Napríklad ceny masla a syra tento rok dosiahli historické maximá, a to aj v dôsledku príliš horúceho leta, ktoré zasiahlo celú Európu.
Emil Macho, Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), skonštatoval, že s týmito komplikáciami zápasia aj iné krajiny. Napríklad Poľsko muselo uvoľniť 1 000 ton masla zo svojich štátnych rezerv, aby stabilizovalo ceny.
Štát bude analyzovať výsledný efekt
Dobrou správou je, že vláda bude v rokovaniach s potravinármi a obchodníkmi pokračovať aj v roku 2025. Premiér potvrdil, že štát bude pravidelne analyzovať, ako sa zníženie DPH prejavuje na cenách v obchodoch.
Obchodné reťazce už teraz propagujú predvianočné znižovanie cien, pričom niektoré produkty sa už predávajú za ceny zodpovedajúce nižšej DPH. Toto opatrenie má pomôcť domácnostiam, ktoré čelia stále vysokým životným nákladom, no jeho úspech bude závisieť od toho, ako dôsledne bude jeho realizácia monitorovaná a kontrolovaná.
Znižovanie cien základných potravín je teda vítaným krokom, ale v kontexte vysokých výrobných nákladov a externých faktorov, ako sú klimatické podmienky, nebude univerzálnym riešením na zmiernenie inflácie v potravinovom sektore.
Pomôže webový „porovnávač“?
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Ministerstvo financií (MF) SR pripravuje spustenie nového webového portálu, ktorý bude porovnávať ceny potravín v maloobchode. Toto rozhodnutie vyplynulo z novely zákona o cenách, schválenej poslancami Národnej rady (NR) SR ešte 3. decembra.
Rezort financií ozrejmil, že nový systém vystupuje ako súčasť opatrení proti inflácií, ktoré majú jemnejší charakter, než priama cenová regulácia. Hlavným cieľom štátneho webového sídla na porovnávanie cien potravín je zvýšiť transparentnosť cenových ponúk a umožniť verejnosti jednoduchšie pristupovať k aktuálnym, a teda presným informáciám o vývoji cien základných tovarov.
Nový portál tak poskytne verejnosti prehľad cien vybraných tovarov, ako aj prehľad o cenovej histórii a zľavách, prípadne možnosť vytvoriť si nákupný zoznam. V prvej fáze sa rezort zameria na základné potraviny, pričom v budúcnosti, pokiaľ dôjde k výrazným cenovým výkyvom, systém môže byť rozšírený o ďalšie tovary.
Pre spotrebiteľov bude mať prínos v tom, že im umožní ľahšie identifikovať najvýhodnejšie ponuky, a teda lepšie zvládať nepriaznivý vývoj cien.
Poniektorí odborníci sa však obávajú, že štátny web bude mať opačný efekt. Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upozornil, že tento projekt bude cenovo náročný z hľadiska výroby i prevádzky. Pre obchody bude predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú s najvyššou pravdepodobnosťou pretavia do svojich cien.
Upozorňuje potom aj na scenár, v ktorom spotrebitelia v záujme ušetriť budú nakupovať skôr zahraničné produkty ako tie domáce, čo by predstavovalo vážnu hrozbu pre rentabilitu domácich producentov.
Matej Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, si nemyslí, že náklady obchodníkov na zapojenie sa do nového systému budú vysoké. Obáva sa však rizika zdraženia položiek, ktoré v ňom nebudú evidované.
Štát stále má čo riešiť
Správa o zníženej dani na základné potraviny prichádza nedlho po tom, čo zamestnanci regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS) pohrozili štátu ostrým štrajkom. Prekážajú im pracovné podmienky, nízke mzdy, ako aj nedostatočne premyslené organizačné zmeny.
Aj toto je situácia, ktorú štát musí čo najskôr vyriešiť. Vypuknutie ostrého štrajku by totiž mohlo narušiť systém kontroly potravín na Slovensku, čo je oblasť kľúčová nielen pre bezpečnosť potravín na pultoch obchodov, ale aj pre technológie, ktoré umožňujú sledovateľnosť a overenie kvality potravinárskych výrobkov.
Pokiaľ by došlo k narušeniu týchto procesov, bolo by vážne ohrozené zdravie spotrebiteľov i zvierat. Rovnako by hrozili veľké škody v agropotravinárskom sektore. Aj tejto téme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku. Nájdete ho na tomto odkaze.