V pondelok (30. decembra) začala platiť nová európska legislatíva, ktorá prináša zásadné zmeny v rámci regulovania trhu s kryptomenami, resp. kryptoaktívami. Na základe stanovených pravidiel prevzala kontrolu nad kryptoaktívami na slovenskom trhu centrálna banka, čiže Národná banka Slovenska (NBS), informuje portál oPeniazoch.sk.
Legislatívna úprava korení v nariadení MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Okrem uvedeného prináša povinnosť licencovania pre poskytovateľov služieb kryptoaktív, konkrétne s cieľom zabezpečiť vyššiu transparentnosť a kvalitnejšiu ochranu spotrebiteľov.
Zmeny pre bežných spotrebiteľov
Dobrou správou je, že pre bežných spotrebiteľov, ktorí investujú do kryptomien alebo ich užívajú, sa nič extra nemení. NBS potvrdila, že regulácia sa netýka samotných kryptoaktív, ale skôr ich poskytovateľov. Spotrebitelia tak aj naďalej môžu spokojne nakupovať, predávať aj užívať kryptomeny bez obmedzení.
Banka ich však vyzýva k vyššej opatrnosti pri výbere poskytovateľov služieb. V rámci prechodného obdobia, ktoré potrvá niekoľko mesiacov, si spotrebitelia môžu overiť, či daný poskytovateľ disponuje licenciou od NBS. Slúži na to register licencovaných subjektov na oficiálnej webovej stránke centrálnej banky, ktorý bude priebežne aktualizovaný.
Ďalej upozorňuje, že aj keď v dôsledku legislatívnych zmien už nebude toľko miesta pre podvody, stále hrozia riziká. Spotrebiteľom odporúča vyhýbať sa rizikovým investíciám, teda investovať iba spôsobom, ktorému dostatočne rozumejú.
Na webstránke NBS sú dostupné užitočné zdroje, ako napríklad sekcie Kryptoškola a Investovanie, riziká, podvody, ktoré môžu pomôcť spotrebiteľom lepšie pochopiť tento sektor.
Zmeny pre podnikateľov
Podnikatelia sa musia pripraviť na podstatne významnejšie zmeny. Od pondelka na poskytovanie regulovaných služieb, ako sú úschova a správa kryptoaktív, prevádzka obchodných platforiem, výmena kryptoaktív za tzv. fiat peniaze alebo iné kryptomeny, ako aj poradenstvo a riadenie portfólia, potrebujú licenciu od NBS.
Dobrou správou však je, že získanie licencie v zásade nie je veľmi komplikovaný proces. Žiadatelia musia preukázať:
- Dostatočné odborné znalosti;
- Dostatok kapitálu z overiteľných zdrojov;
- Vysoké štandardy správy a riadenia spoločnosti, vrátane bezpečnosti informačných systémov a opatrení na prevenciu prania špinavých peňazí.
NBS ďalej vyzdvihuje množstvo výhod, ktoré plynú z držania licencie – dôveryhodnosť v očiach klientov a jednotné pravidlá v celej Európskej únii (EÚ). Tieto zmeny však môžu mať za následok dočasné obmedzenia, keďže podnikatelia budú potrebovať určitý čas na splnenie nových požiadaviek.
Zmeny pre zahraničie
Napokon sa legislatívna úprava dotýka ja zahraničných subjektov, presnejšie podnikateľov mimo EÚ. Tí už nemôžu aktívne oslovovať klientov z územia bloku, no spotrebitelia môžu aj naďalej využívať ich služby.
NBS však apeluje na maximálnu opatrnosť, nakoľko subjekty mimo EÚ nepodliehajú európskej regulácii, a tým pádom môžu predstavovať vyššie riziko.
V priebehu roku 2025 budú poskytovatelia služieb postupne získavať licencie. Kým nebude licencia vydaná, tieto subjekty budú fungovať bez oficiálneho dohľadu, ako tomu bolo doteraz. Spotrebitelia sú preto vyzvaní, aby uprednostňovali služby spoločností, ktoré už budú zapísané v registri NBS.