Mémy zvyčajne slúži na zábavu, no keď sa to s nimi preženie, sranda a smiech sa môžu zmeniť na horor a plač. Zdá sa, že týmto prípadom je aj mém známy ako „Hawk Tuah“. Haliey Welch, jeho autorka, na videu napodobnila zvuk pľuvania, pričom tento krátky záznam okamžite explodoval a stal sa virálnou senzáciou.
Keďže video obletelo celý svet, z Haliey sa v priebehu jednej noci stala celebrita. Získala obrovskú sledovanosť na sociálnych sieťach, sponzoring a dokonca vydala vlastný podcast. Ako však píše britská BBC, nádejná cesta mladej Američanky napokon môže skončiť presným opakom úspechu – väzením.
„Hawk Tuah“ a peniaze sú fuč
Haliey čelí vážnym obvineniam kvôli potenciálnemu kryptomenovému podvodu, ktorý viacerých ľudí stál obrovské sumy peňazí. Hoci sľubovala štedré zárobky, hodnota novo spustenej kryptomeny Hawk nasledovala de facto len strmú červenú krivku.
Aby sme boli konkrétnejší, kryptomena krátko po stredajšom (4. decembra) vstupe na trh dosiahla trhovú kapitalizáciu až 490-miliónov dolárov. Po 20 minútach však celková hodnota kryptomeny dosahovala už len 60-miliónov dolárov. O pár hodín neskôr aktívum vykazovalo prepad o viac ako 95 percent.
Nešťastný sled udalostí, alebo premyslený podvod?
Tento zvrat viedol mnohých kritikov k domnienke, že sa Haliey vedome podieľala na tzv. pump and dump schéme. Ide o typ podvodu, kedy je hodnota kryptomeny umelo nafúknutá pred jej predajom, aby ju zakladatelia mohli predať a odísť tak s poriadne mastným ziskom. Problém je v tom, že tento zárobok prichádza na úkor investorov. Tí ostanú s prázdnymi rukami.
Haliey tieto obvinenia poprela. V príspevku na sociálnej sieti X uviedla, že tím nepredal ani jeden token a že kľúčové osobnosti (Key Opinion Leaders, KOLs) nedostali akékoľvek tokeny bezplatne. Rozdané mali byť len niektorým fanúšikom na sociálnych sieťach, a to priamo Haliey.
Zdá sa však, že obrana, ktorú Haliey zvolila, nebola postačujúca. Internet zúri a sociálne siete postupne zaplavujú videá, ktoré vysvetľujú možný priebeh podvodu. Dokonca aj viacerí jej sledujúci ju obviňujú zo zavádzania a zrady.
Jeden z investorov, ktorý na sieti X vystupuje ako JIGGA.5mbK, uviedol, že do aktíva investoval 35-tisíc dolárov. Do 10 minút prišiel o drvivú väčšinu tejto sumy, ostalo mu z nej len asi 2-tisíc dolárov. „Pripravila si ma o moje životné úspory,“ dodal.
Ktovieako jej potom nepomohla ani poznámka komunity, ktorá spochybnila poskytnuté argumenty a uviedla, že jej tím predával dostupné mince už od spustenia. K záležitosti sa vyjadril aj známy YouTuber Coffeezilla, vlastným menom Stephen Findeisen. Aj ten si myslí, že kryptomena Hawk bola len jeden veľký podvod, ktorým jeho autorka zarobila na príliš dôverčivých investoroch.
Mreže sú reálnou hrozbou
Nateraz nemožno presne predpovedať, ako sa celá táto situácia vyvinie – na to treba odborné a dôkladné vyšetrovanie.
Možno však poznamenať, že tak rapídny pokles hodnoty v tak krátkom čase rozhodne je podozrivý. Podvod typu pump and dump vo svete kryptoaktív nie je až tak nezvyčajný, pričom jeho scenár sa zvyčajne opakuje, keď tak len s miernymi zmenami. V prípade, že sa potvrdí vina, Haliey a jej tímu môže hroziť dokonca až trest odňatia slobody.