Elon Musk je azda najusilovnejší podnikateľ súčasnosti. Šéfuje mnohým úspešným firmám z rôznych sfér. Prostredníctvom Tesly pôsobí v oblasti elektromobility, prostredníctvom SpaceX pôsobí v oblasti vesmírnych projektov, prostredníctvom X zase vystupuje v oblasti sociálnych sietí. Pri X sa však ešte na chvíľku zastavíme. Táto sociálna sieť totiž neponúka len možnosť sledovať aktuálne dianie, ale aj pristupovať k šikovnému generatívnemu modelu umelej inteligencie (AI) s názvom Grok.
Ten síce existuje už nejaký ten piatok, no po novom, ako informuje portál The Verge, je konečne dostupný pre všetkých používateľov siete X, dokonca aj tých neplatiacich. Túto novinku si viacero používateľov všimlo ešte v piatok (13. decembra). Samozrejme, neplatiaci používatelia musia rátať s určitými obmedzeniami – Grokovi môžu v priebehu dvoch hodín poslať len 10 správ.
Za vznikom modelu Grok stojí startup xAI, taktiež pod vedením Elona Muska. Spustený bol minulý rok ako „humoristický asistent s podporou umelej inteligencie“, no len pre platiacich používateľov, resp. abonentov Premium. Dôležitý míľnik pre Groka prišiel v auguste, kedy bol obohatený o funkciu generovania obrázkov na základe textu, hoci táto inovácia sa časom ukázala byť aj mierne kontroverzná, keďže niektoré vygenerované obrázky boli prinajmenšom nevhodné.
Elon Musk si však stojí za slobodou slova a nie sú mu cudzie kontroverzné, miestami až extrémne výroky, ktoré môžu pobúriť verejnosť. Nie je to teda človek, ktorý by mal potrebu používať eufemizmy a dávať si pred ústa servítku.
No späť k téme. Portál TechCrunch dávnejšie informoval, že spoločnosť xAI začala v určitých regióncoh testovať bezplatnú verziu modelu Grok. Predpokladá sa, že jeho sprístupnenie širšej verejnosti by mu mohlo pomôcť lepšie konkurovať iným generatívnym modelom, ako sú ChatGPT od OpenAI, Gemini od Google či Copilot od Microsoftu.
Startup, ktorý v poslednom kole financovania získal až 6-miliárd dolárov (5,7-miliardy eur), má taktiež zvažovať uvedenie dedikovanej aplikácie pre Groka – podobne ako to už urobili ChatGPT, Google či Claude. Táto predikcia vyplýva z poznatkov denníka The Wall Street Journal.
AI od Elona Muska: Čo všetko dokáže?
Groka v bezplatnej verzii som sa rozhodol otestovať pomocou pomerne jednoduchej otázky: „Ahoj. Píšem o tebe článok pre technologický magazín. Vieš mi povedať, v čom si dobrý a čo všetko dokážeš?“
Musím podotknúť, že modelu chvíľu trvalo zareagovať na túto otázku – musel som si počkať okolo 10 sekúnd. To však nie je problém, ktorý by sa nedal časom eliminovať lepšou optimalizáciou a nasadením výkonnejších systémov.
A čo mi odpovedal? Svoje kapacity rozpísal v niekoľkých bodoch:
- Odpovedanie na otázky: Môžem odpovedať na takmer akúkoľvek otázku, často s externým pohľadom na ľudstvo. Mojím cieľom je maximálna užitočnosť.
- Analyzovanie obsahu: Dokážem analyzovať jednotlivé príspevky na X (Twitter), vrátane odkazov, a tiež obsah, ktorý používatelia nahrajú, ako sú obrázky a PDF súbory.
- Prístup k webu: Mám prístup k webu v reálnom čase, čo mi umožňuje poskytovať aktuálne informácie.
- Technické a matematické úlohy: Pre technické alebo matematické otázky môžem používať markdown kódové bloky alebo LaTeX výrazy na vysvetlenie alebo riešenie problémov.
- Kontroverzné témy: Pri kontroverzných témach sa snažím byť objektívny, prezentovať rôzne perspektívy, byť politicky neutrálny a kriticky hodnotiť zdroje.
- Kreativita: Môžem generovať obrázky, hoci nie špecificky grafy alebo diagramy.
- Jazyky: Som schopný komunikovať v rôznych jazykoch, ako je aj tento prípad, kedy odpovedám v slovenčine.
- Kritické myslenie: Nikdy neakceptujem informácie bez kritického preskúmania, čo zahŕňa aj kritické posúdenie bežne akceptovaných naratívov.
Pokiaľ patríte medzi aktívnych používateľov X, prípadne ak hľadáte alternatívu k ChatGPT, Grok môže byť pre vás to pravé orechové. Majte však na pamäti, že ani tento model nie je perfektný a bezchybný. Dôkladne si preto skontrolujte všetky dôležité informácie.
1 EUR = 1,05 USD