Rok 2024 nebol pre mnohé kľúčové oblasti slovenskej i európskej ekonomiky dvakrát ústretový. Nielen na Slovensku s početnými výzvami zápasili aj poľnohospodári a potravinári. Problémom bolo náramne horúce leto s desiatkami tropických dní, čo negatívne ovplyvnilo úrodu zemiakov i produkciu masla. Zemiaky pri vysokých teplotách nerastú zatiaľ čo kravy dávajú menej mlieka a ešte k tomu s menším obsahom tuku.
Ako informuje denník Pravda, dôsledkom tohto nepriaznivého vývoja bola akási „maslová kríza“ ktorá sa prejavila vo forme astronomických cien tejto základnej potraviny naprieč celým kontinentom. Žiaľ, tento trend neobišiel ani Slovensko. Cena len 250-gramového balenia sa vyšplhala až na 4 eurá.
Menej fariem, menej kráv, menej mlieka
Konkrétne na Slovensku došlo k výraznému poklesu v počte dojníc, a to na 105-tisíc. Stojí za zmienku, že v roku 1989 bolo u nás 565-tisíc dojníc. Celkový stav dobytka sa znížil z 1,6-milióna na menej ako pol milióna. Krajina, ktorá kedysi produkovala vlastné mlieko a mäso, je čoraz závislejšia na dovoze týchto produktov. Z 2-miliárd litrov mlieka vyprodukovaných v roku 1989 máme v tomto roku klesnúť len na 850-miliónov litrov.
Pokiaľ ide o maslo, pri tomto tovare dosahuje Slovensko približne len 53-percentnú sebestačnosť.
Žiaľ, zlé správy ešte nekončia. V roku 2004 na Slovensku fungovalo 755 mliečnych fariem, dnes ich máme len 323. Podobný pokles zaznamenali aj ostatné regióny. Napríklad v okrese Levice sa počet dojníc znížil z 26 134 v roku 1989 na 2 225 v roku 2024. Ani rast produktivity – dnes sa na jednu kravu nadojí v priemere 8-tisíc litrov ročne oproti 3 500 litrom v roku 1989 – nedokázal kompenzovať tento prepad.
Stojí za zmienku, že niektoré farmy, ako napríklad PD Žemberovce v okrese Levice, dosahujú produkciu až 12-tisíc litrov mlieka na jednu kravu ročne, pričom do troch rokov plánujú zvýšenie celkovej produkcie mlieka z 3,3-milióna na 4-milióny litrov. No na druhú stranu, potravinárskemu priemyslu ako takému stále chýbajú významné investície. Platí to pre mliekarne, kde investičný dlh presahuje hrozivú 1-miliardu eur.
Kedysi základná, dnes už luxusná potravina
Tieto a ďalšie faktory viedli k tomu, že sa z masla stal de facto luxusný tovar. Nemecké obchodné reťazce ponúkali maslo v akciovej cene 2,39 eura za 250 gramov, z čoho marža tvorila len 6 centov. Na Slovensku sa maslo v akciách predáva podstatne drahšie. Konkrétne pred Vianocami sa 250-gramové balenie masla pohybovalo okolo ceny 2,89 eura. Maslo je teda u nás drahšie ako v Nemecku, hoci platy máme niekoľkonásobne nižšie.
Prečo taký rozdiel? Odpovedí je viacero – vyššie výrobné náklady, drahšie energie a prísnejšia DPH. No netrápi sa len Slovensko. Rast cien masla vyvolal šok aj v bohatších krajinách. Napríklad vo Francúzsku cena croissantu stúpla na neuveriteľných 6 eur. Nemci situáciu zvládli podstatne lepšie, nakoľko reťazce ochotne podržali trh znížením marží.
V rámci Európy je potom problémom aj nedostatok pracovníkov v poľnohospodárstve a potravinárstve. V rokoch 2021 až 2024 ubudlo v Európe 2,5 milióna kráv, čo znamená stratu 50-tisíc fariem.
Nateraz nemožno s istotou predpovedať, ako sa budú vyvíjať ceny masla v najbližšej dobe. No pokiaľ nedôjde k zásadným zmenám, nemožno vylúčiť, že bude aj naďalej stúpať, čím sa maslo stane menej dostupným, a to najmä pre nízkopríjmové domácnosti, ktoré už tak budú na Slovensku musieť zápasiť so všeobecne vyššími životnými nákladmi.
Život na Slovensku bude náročnejší
Ako už iste viete, od januára u nás nadobudne účinnosť konsolidačný balík obsahujúci množstvo prísnych ekonomických opatrení. Slováci nepochybne najviac pocítia vplyv vyššej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčnej dane.
Zjednodušene možno povedať, že navýšenie DPH o 3 percentuálne body (na 23 percent) spôsobí zdraženie množstva tovarov a služieb. Takmer všetko, čo okolo seba vidíte, bude od budúceho roka podliehať vyššej DPH. Výnimiek bude naozaj len pár.
Štát totiž zaviedol aj hŕstku osobitných sadzieb pre konkrétne tovary a služby. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, dočkáme sa aj 19-percentnej a 5-percentnej sadzby DPH.
19-percentná sadzba DPH sa bude uplatňovať na:
- Vybrané potraviny
- Elektrickú energiu
- Reštauračné služby podávajúce nealkoholické nápoje
5-percentná sadzba DPH sa bude vzťahovať na:
- Lieky
- Zdravotnícke pomôcky
- Knihy (vrátane online kníh a audiokníh)
- Vstupné na športové podujatia
- Vstupné do fitness centier
- Vybrané sociálne služby
- Ubytovacie služby
- Reštauračné služby podávajúce jedlá
- Stavby v rámci projektov štátom podporovaného nájomného bývania
Transakčná daň figuruje ako nový typ daňového zaťaženia pre podnikateľov, vrátane živnostníkov.. Uplatňovať sa bude na všetky odoslané elektronické transakcie, a to v sadzbe 0,4 percenta, pričom maximálny limit odvodu za jednu transakciu bude nastavený na 40 eur. Zdanené potom budú aj hotovostné výbery. V tomto prípade štát rozhodol o sadzbe 0,8 percenta. Maximálny limit nenastavil.
Táto zmena zahŕňa aj ročný poplatok za každú vydanú kartu vo výške 2 eurá, pričom samotné kartové platby dodatočnej dani podliehať nebudú.
Týmto, ako aj ďalším blížiacim sa zmenám v rámci slovenskej ekonomiky, sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.