S príchodom roku 2025 sa na Slovensku prejavia zásadné zmeny v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktoré ovplyvnia nielen podnikateľov, ale aj bežných ľudí. Finančná správa (FS) upozornila, že základná sadzba DPH po novom stúpne na 23 percent. Dodáva však, že pribudnú aj dve znížené sadzby – 19 percent a 5 percent.
Zároveň dôjde k zmenám v rámci pravidiel registrácie podnikateľov na DPH a zavedeniu nových pravidiel pre malé podniky v rámci Európskej únie (EÚ). Na základe informácií TASR o tom píše magazín oPeniazoch.sk
Sadzby DPH: Kde bude platiť aká?
Základná sadzba vo výške 23 percent sa bude uplatňovať na väčšinu tovarov a služieb. Slováci sa teda musia pripraviť na obecne vyššie ceny, a to aj za potraviny, elektroniku či mobilné tarify. Tejto sadzbe však nebude podliehať úplne všetko. Dve znížené sadzby majú nasledovnú pôsobnosť:
- 19-percentná DPH: Na vybrané potraviny, elektrickú energiu, reštauračné služby podávajúce nealkoholické nápoje;
- 5-percentná DPH: Na lieky, zdravotnícke pomôcky, knihy (vrátane online kníh a audiokníh), vstupné na športové podujatia, do fitness centier a na vybrané sociálne služby. Táto sadzba sa bude uplatňovať aj na ubytovacie služby, reštauračné služby podávajúce jedlá, ako aj na stavby v rámci projektov štátom podporovaného nájomného bývania.
Nové pravidlá pre podnikateľov
Zmeny, ako sme spomenuli, sa dotknú aj povinností podnikateľov pri registrácii na DPH. V prípade, že podnikateľ dosiahne ročný obrat 50-tisíc eur, bude musieť podať žiadosť o registráciu na DPH, pričom platcom sa stane od 1. januára nasledujúceho roka. V prípade, že obrat počas kalendárneho roka prekročí hranicu 62 500 eur, podnikateľ sa stáva platcom DPH okamžite a zároveň musí požiadať o registráciu.
O čosi lepšie podmienky získavajú menšie firmy. Došlo totiž k zavedeniu osobitného režimu oslobodenia od DPH pre malé podniky s ročným obratom do 100-tisíc eur (na území EÚ). Podniky môžu požiadať príslušný daňový úrad o uplatnenie tohto režimu v konkrétnych členských štátoch EÚ, kde tak budú môcť predávať svoje tovary a služby bez povinnosti registrácie na DPH. Hlavným prínosom tejto zmeny je oveľa jednoduchšie podnikanie v zahraničí.
Aby sme si to zhrnuli – zmeny v sadzbách DPH významne ovplyvnia široké spektrum tovarov a služieb. Zatiaľ čo vyššia základná sadzba prinesie všeobecne vyššie ceny tovarov a služieb, znížené sadzby by mali prispieť k dostupnosti základných potravín, liekov či kníh. Pre podnikateľov sú dôležité nové pravidlá registrácie a výhody pre malé firmy, ktoré môžu znížiť administratívnu záťaž a zjednodušiť obchodovanie v EÚ.
Koho sa bude týkať 25-percentná daň?
V poslednej dobe ste mohli čítať aj o zavedení 25-percentnej dane. No nemajte strach, nejde o vyššiu hranicu DPH. Nejde dokonca ani o daň, ktorá by sa týkala väčšiny obyvateľstva.
25-percentnú daň bude odvádzať len vybraná skupina ľudí. Konkrétne budú tejto sadzbe podliehať zamestnanci s vyššími príjmami. V prípade, že ich mesačný základ dane prekročí hranicu 4 036,79 eura, čo zodpovedá hrubému príjmu zhruba 4 661 eur, štátu namiesto súčasných 19 percent odvedú o 6 percentuálnych bodov viac, čiže 25 percent.
Taktiež stojí za zmienku, že čím vyšší je príjem, tým nižšia je nezdaniteľná časť základu dane, čo ešte väčšmi umocňuje celkové daňové zaťaženie. Jednoducho povedané – čím viac zarobíte, tým viac odvediete.
Pokiaľ ide o samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), teda živnostníkov, ak ich ročný príjem neprekročí 100-tisíc eur, budú platiť daň vo výške 15 percent. V prípade prekročenia tejto hranice sa uplatní dvojstupňové zdaňovanie:
- Z príjmov do 48 441,43 eura sa bude odvádzať daň vo výške 19 percent;
- Z príjmov nad 48 441,43 eura sa bude odvádzať daň vo výške 25 percent.
Živnostníci a firmy potom budú musieť odvádzať aj transakčnú daň. Ide o nový typ daňové zaťaženia pre právnické osoby, ktorý má v budúcom roku predstavovať druhý najväčší zdroj štátneho príjmu. Odvádzať sa bude z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.