Finančná situácia mnohých Slovákov sa v budúcom roku zhorší, a to kvôli prísnym konsolidačným opatreniam, ktorými štát sleduje ozdravenie verejných financií. Zhorší sa hlavne kvôli citeľne vyšším životným nákladom, ktoré budú výsledkom drahších energií, 23-percentnej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH) a v niektorých prípadoch aj transakčnej dane.
Nie každého tieto zmeny postihnú rovnako. Ako informuje Spravodajský portál RTVS, pre až 180-tisíc Slovákov však môžu mať priam katastrofálne následky. Toto číslo totiž zodpovedá počtu jednorodičov, ktorým na základné potreby ostáva minimum peňazí.
Nakoľko bude v roku 2025 skoro všetko drahšie, tejto skupine ľudí hrozia ešte hrozivejšie finančné ťažkosti, čo sa dá len veľmi ťažko predstaviť, keďže už teraz im na potraviny či oblečenie ostáva len 100 eur mesačne.
Je nutné podotknúť, že táto skupina nezahŕňa len osamelé matky či otcov. Zahŕňa aj starých rodičov či súrodencov, ktorí zvyčajne získavajú opateru v dôsledku úmrtia rodičov či rodiča. Okolnosti, rovnako ako následky samostatného rodičovstva, často nebývajú radostné.
180-tisíc Slovákov nemá dosť na základné potreby
Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne (SLSP), ozrejmila, že jednorodičom a ich deťom chýbajú peniaze aj na tie najviac základné potreby, čo sú napríklad lieky, vitamíny, školské pomôcky alebo telefón.
Možno by ste si pomysleli, že z tejto nepriaznivej situácie sa dá vymaniť zmenou zamestnania, no to často pre jednorodičov predstavuje príliš komplikovanú alebo rovno nedosiahnuteľnú vec. Nemôžu totiž myslieť len na svoje potreby a preferencie, ale aj na potreby svojho dieťaťa či detí. Aj to je jednou z príčin častej finančnej núdze.
Obecne jednorodičia predstavujú jednu z najviac ohrozených sociálnych skupín, ktoré sa najrýchlejšie dostávajú do chudoby.
Konsolidácia rozhodne nepomôže
Ako sme spomenuli, od budúceho roka na Slovensku začnú platiť opatrenia konsolidačného balíka, ktoré najviac obyvatelia pocítia v podobe 23-percentnej DPH. Tá zapríčiní zdraženie množstva tovarov a služieb, vrátane potravín.
Výnimkou bude len úzka skupina tzv. základných potravín, ktoré budú podliehať zníženej (5-percentnej) sadzbe. Problémom je, že do tejto skupiny nateraz spadá len veľmi málo položiek, pričom posledný vývoj nenaznačoval, že by sa to malo zmeniť k lepšiemu.
Ondrej Gallo z Nadácie pre deti Slovenska, v tetjto súvislosti uviedol, že pre jednorodičovské domácnosti bude veľmi náročné vyrovnať sa s rastúcimi nákladmi na základné potreby, ako sú potraviny a energie. Jednorodičia, pokiaľ ide o otázku chudoby, patria medzi najohrozenejšie sociálne skupiny, pričom zmienené konsolidačné opatrenia môžu ich situáciu ešte väčšmi zhoršiť.
Niektorí chcú aj pomôcť
Dobrou správou je, že nie všetci sa tomu mienia len nečinne prizerať. Nadácia Slovenskej sporiteľne v reakcii na túto problematiku odštartovala grantový program Budúcnosť pre rodiny, ktorý má pomôcť jednorodičom pokryť ich základné potreby.
Do programu sa prihlásilo vyše 150 rodín, pričom finančnú podporu získalo až 100 z nich. Konkrétne ide o odporu vo forme finančného príspevku 100 eur, vyplácaného každý mesiac po dobu jedného roka. Prvé platby už boli vyplatené v novembri.
Zaujímavosťou je, že najviac žiadateľov pochádzalo z Košického a Prešovského kraja.
Nadácia Slovenskej sporiteľne v spolupráci so Sociálnou bankou tento rok spustila aj inovatívny online nástroj nacomamnarok.sk. Táto stránka umožňuje jednorodičom vypočítať, na aké štátne dávky a podporu majú nárok. Mnohí totiž ani nevedia, že môžu žiadať o náhradné výživné alebo iné finančné príspevky, ktoré im môžu pomôcť zvládnuť náročnú situáciu.