Obľúbený výrobca smartfónov, ktorý sa teší nemalej popularite aj u nás na Slovensku, chystá pomerne radikálnu zmenu. Týka sa kľúčového komponentu, čo znamená, že ju pocítia úplne všetci používatelia. Týmto výrobcom je Xiaomi, ktorý má v úmysle znížiť svoju závislosť na externých dodávateľoch.
Ako informuje server Mobiluzujeme.cz, čínska značka plánuje vo svojich smartfónoch nasadiť čipy vlastnej produkcie. Išlo by o podobný krok, k akému pred pár rokmi pristúpil Google. Prípravy prvej čipovej súpravy z dielne Xiaomi sa v týchto okamihoch majú blížiť k cieľovej rovinke.
Xiaomi, ako sme vás informovali v tomto článku, v rebríčku zostavenom analytickou spoločnosťou Canalys vystupuje ako tretí najväčší výrobca smartfónov na svete. Konkrétne ide o výsledok dosiahnutý v období tretieho štvrťroku (kvartálu) 2024. Podarilo sa mu expedovať až 42,8-milióna smartfónov, čo postačilo na 14-percentný trhový podiel. Predbieha ho len Apple a Samsung. Tieto značky v sledovanom období expedovali 54,5-milióna, resp. 57,5-milióna smartfónov.
Keďže je Xiaomi tretím najväčším výrobcom smartfónov na svete, nasadenie vlastných čipov sa dotkne miliónov používateľov, ktorí v nemalej miere pochádzajú aj zo Slovenska.
Oživenie zabudnutého projektu
Stojí za zmienku, že čínsky výrobca v oblasti čipov nie je úplným nováčikom. Ešte v roku 2017 priniesol svojím priaznivcom procesor s označením Surge S1.
Išlo o prvý vlastný procesor spoločnosti, pričom určený bol hlavne pre smartfóny strednej triedy. Zároveň tak išlo o prvý jej pokus znížiť svoju závislosť na externých dodávateľoch, ako sú Qualcomm či MediaTek.
Surge S1 bol nasadený v smartfóne Mi 5C. Postavený bol na 64-bitovej architektúre a obsahoval osem jadier, presnejšie štyri jadrá Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 2,2 GHz a štyri úsporné jadrá Cortex-A53 s taktovacou frekvenciou 1,4 GHz. Za zmienku taktiež stojí dnes už úsmevný 28-nanometrový (nm) výrobný proces.
Následne však Xiaomi od svojej snahy osamostatniť sa akosi upustilo. O novej generácii čipu Surge (alebo inom vlastnom procesore) sa začalo opäť debatovať v čase, kedy Spojené štáty uvalili prísne sankcie na spoločnosť Huawei, ktorá tak prišla o kľúčové americké komponenty a softvérové riešenia.
Xiaomi je taktiež čínska firma. Vznikli teda pádne obavy, že aj táto obľúbená značka bude zaradená na sankčný zoznam. Našťastie, tak sa dodnes nestalo.
Aktuálne sa kopia špekulácie, že Xiaomi chystá návrat k vlastným procesorom, a to už od budúceho roka. Nateraz nie sú známe žiadne podrobnejšie informácie. Nepoznáme ani možné meno, ani možné technické parametre.
Obavy z (ďalšej) Trumpovej vlády
Je ale možné, že sa čínsky gigant týmto krokom plánuje poistiť pred možnými budúcimi sankciami Spojených štátov.
Ako zrejme viete, v posledných voľbách na post prezidenta Spojených štátov zvíťazil Donald Trump. Ten viedol krajinu aj v čase, kedy boli na Huawei uvalené zmienené sankcie. Xiaomi sa môže obávať, že Trumpova prísna politika, ktorá zahŕňa aj odpor voči všetkému, čo pochádza z Číny, v budúcnosti povedie k legislatíve, ktorá ho odstrihne od amerických dodávateľov.
Hrozba to nie je istá, no rozhodne je reálna. Trump pred časom sľúbil uvalenie vyšších ciel na čínsky tovar, čo Čína rozhodne neberie na ľahkú váhu.
Trump v pondelok deklaroval, že po tom, čo nastúpi do funkcie, chystá navýšenie ciel na tovary s pôvodom v Číne o 10 percent. Zvažuje potom aj uvalenie cla vo výške 25 percent na tovary z Mexika a Kanady. Ako bolo spomenuté, obchodné obmedzenia vníma ako kľúčovú pomoc v boji proti nelegálnym prisťahovalcom a obchodu s drogami.
Vo vzduchu sa tak vznáša otázka obchodnej vojny. Čína takýto výsledok podľa všetkého nechce. Liou Pcheng-jü, hovorca čínskeho veľvyslanectva v Spojených štátoch, uviedol, že vojna ciel či obchodná vojna nemá víťaza.
Prospech z nej vraj nebude mať nikto – ani krajiny, ktoré v spore nie sú priamo zainteresované. Dodal, že Čína má ochotu spolupracovať so všetkými stranami, ktorých sa to týka, ako na presadzovaní skutočného multilateralizmu, tak aj na budovaní otvorenej svetovej ekonomiky a podpore trvalo udržateľného rozvoja.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.