Ľudstvo odvádza veľmi dobrú prácu, pokiaľ ide o znečisťovanie našej planéty, ako aj priestoru nad ňou. Mnohí to nevedia, no na zemskej orbite sa nachádza kopa tzv. vesmírneho odpadu, ktorý predstavuje nielen ekologické, ale aj bezpečnostné hrozby. Svoje by o tom vedela povedať posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Ako informuje server Digital Trends, ISS sa v pondelok musela vyhnúť nemalému kusu vesmírneho odpadu pomocou neplánovaného manévra. Išlo už o druhý takýto manéver v priebehu jedného týždňa.
NASA v príspevku na svojej webovej stránke uvádza, že v dôsledku manévru teraz ISS obieha Zem na mierne vyššej orbite. Cieľom bolo vyhnúť sa úlomkom satelitu, ktorých trajektória sa približovala k úrovni stanice, a teda predstavovala bezpečnostné riziko pre posádku.
ISS sa vzdialila
Konkrétne sa ISS od Zeme vzdialila o približne 500 metrov, čo by malo postačiť na eliminovanie hrozieb plynúcich z potenciálnej kolízie s vesmírnym odpadom. Pochopiteľne, tieto hrozby sú naozaj vážne. Keďže ISS obieha okolo Zeme vo výške asi 460 km a rýchlosťou zhruba 28-tisíc km/h, kolízia s vyhorenými časťami rakiet či vyradených satelitov, prípadne ich úlomkami, by mohla v konštrukcii stanice vytvoriť dieru, čo by predstavovalo priam katastrofálne následky.
Možno si pamätáte na mimoriadnu udalosť spred niekoľkých rokov, kedy astronauti ISS obdržali urgentný príkaz vyhľadať úkryt vo svojich vesmírnych lodiach po tom, čo bol identifikovaný kus odpadu smerujúci k ISS Našťastie k priamej kolízii nedošlo. Posádka sa po krátkej chvíli mohla vrátiť späť k svojim povinnostiam.
ISS sa spolieha na sieť pozemných a vesmírnych systémov slúžiacich na detegovanie potenciálne nebezpečného odpadu nachádzajúcemu sa na nízkej orbite Zeme. Akonáhle je odhalená potenciálna hrozba, vykonajú sa výpočty a na základe nich sa vyhotovujú bezpečnostné odporúčania pre členov stanice.
Najväčšie smetisko na svete
ISS za celú tú dobu svojej existencie, resp. prevádzky, vykonala 37 vyhýbacích manévrov. Keďže k dvom došlo v priebehu len jediného týždňa, ide o jasný náznak hromadiaceho sa odpadu na nižšej obežnej dráhe. Tú samotná NASA pred časom označila za najväčšie smetisko na svete. No hoci je tento problém vážny, jeho odstránenie sa posúva na vedľajšiu koľaj, a to kvôli vysokým nákladom. V čase vydania stanoviska agentúry sa na nižšej orbite nachádzalo zhruba 6-tisíc ton vyradeného vesmírneho materiálu.
Viaceré známe mená skúmajú rôzne spôsoby, akými by bolo možné odstrániť kopiaci sa vesmírny odpad. Zatiaľ však nedošlo k vzniku žiadneho účinného riešenia.
Prístup sa mení, teda aspoň u niektorých
Možno však zmeniť spôsob prístupu k odpadu, ktorý vznikne v dôsledku budúcich štartov. V tejto súvislosti možno poukázať na japonský LignoSat, čo je vôbec prvý satelit vyrobený z dreva. Ako sme vás informovali v tomto článku, na orbitu bol dopravený raketou Falcon 9 od spoločnosti SpaceX.
Satelit sa len deň po štarte pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam bol dopravený pomocou modulu Dragon. Na obežnej dráhe Zeme zotrvá približne šesť mesiacov. Následne bude vyslaný na cestu späť domov.
LignoSat bol vyhotovený vedcami z Kjótskej univerzity, a to v spolupráci s domácim výrobcom Sumitomo Forestry. Nejde pritom o ohromný kolos. Satelit je to maličký, každá strana meria len 10 centimetrov. Pokiaľ ide o použité materiály, konštruktéri sa rozhodli uplatniť drevo z honoki, stromu z rodu magnólia. Proces výroby pozostával z tradičných japonských techník, ktoré nezahŕňajú použitie kovových skrutiek a lepidla.
Cieľ misie je celkom prostý, a to otestovať účinnosť použitia drevených materiálov v konštrukcii satelitov. Využitie dreva totiž môže pomôcť k zníženej produkcii vesmírneho odpadu.