Európska únia pripravuje nové pravidlá týkajúce sa energetickej efektívnosti budov, ktoré však neobsahujú zákaz používania plynových kondenzačných kotlov v existujúcich domoch. To znamená, že slovenské domácnosti môžu naďalej využívať svoje plynové kotly bez obáv z porušenia európskych nariadení.
Podľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) majú členské štáty EÚ za úlohu pripraviť plány na dekarbonizáciu vykurovania budov do roku 2040. Cieľom je postupne znižovať používanie fosílnych palív a prejsť na ekologickejšie alternatívy. Richard Kvasňovský, riaditeľ SPNZ, zdôrazňuje, že výber konkrétnych riešení je na rozhodnutí každej krajiny a bude závisieť od jej finančných možností a potrieb obyvateľov.
Moderné plynové kotly a budúcnosť vykurovania
Slovenský plynárenský sektor vidí perspektívu v moderných plynových technológiách, ktoré sú schopné pracovať s obnoviteľnými plynmi, ako sú biometán a vodík. Tieto plyny môžu postupne nahradiť zemný plyn, čím sa zníži ekologická stopa vykurovania.
„V našich podmienkach budú zvolené nástroje závisieť od finančných možností štátu a jeho obyvateľov.“
Súčasné kondenzačné plynové kotly sú už pripravené na spaľovanie biometánu a mnohé z nich sú označené ako H2Ready, čo znamená, že dokážu spaľovať zmes zemného plynu a vodíka. Tieto kotly tak budú môcť slúžiť domácnostiam aj po roku 2040, keď sa očakáva zvýšený podiel obnoviteľných plynov v sieti.
Nové budovy s nulovými emisiami
Pre úplne nové budovy, ktoré budú postavené po roku 2030, stanovuje smernica EÚ štandard „budov s nulovými emisiami“. To však neznamená úplný zákaz plynových kotlov. Ak budú kotly využívať obnoviteľné plyny, budú spĺňať požiadavky na nízke emisie a budú môcť byť súčasťou takýchto budov.
Čo robiť, ak máte starší kotol, sa dozviete na druhej strane –>