WhatsApp nepochybne patrí medzi najobľúbenejšie komunikačné platformy, a to aj na Slovensku. Preto vás rozhodne poteší funkcia, na ktorej aktuálne pracuje. Umožní totiž niečo, na čo čakáme už dlhé roky. Ako informuje denník The Sun, vývojári pracujú na novom tlačidle, ktoré ponúkne prístup k správam z rôznych četovacích platforiem na jednom mieste.
De facto to znamená, že na WhatsApp budete môcť prijímať správy aj z Facebook Messengeru, Telegramu a údajne dokonca aj iMessage. Pôjde o voliteľnú funkciu, ktorú podľa WABetaInfo bude možné aktivovať v nastaveniach aplikácie.
Správy z iných četovacích platforiem budú mať vyhradenú vlastnú sekciu, aby sa neprekrývali so správami, ktoré používateľ príjme v rámci WhatsAppu ako takého. To je rozhodne správna voľba, nakoľko zabezpečí lepší prehľad o tom, kto nám píše z ktorej platformy. Dôvodom je však aj bezpečnosť. WhatsApp nateraz nedokáže pre správy z iných platforiem zabezpečiť rovnakú úroveň ochrany ako pre natívne správy, respektíve end-to-end šifrovanie.
Funkcia má byť v ranom štádiu vývoja, nakoľko zatiaľ nie je dostupná ani pre beta testerov. Jej zavedenie rozhodne nie je jednoduché, nakoľko WhatsApp musí dbať aj na legislatívne požiadavky, ktoré sú v rámci Európskej únie (EÚ) veľmi prísne. Na tzv. cross-platform funkcionalite ako takej má pracovať už okolo dvoch rokov.
WhatsApp berie ohľad na prísne pravidlá
Táto funkcionalita je jedným z cieľov zákona o digitálnych službách (DSA), ako aj aktu o digitálnych trhoch (DMA). Ako uvádza stránka Európskej komisie (EK), DSA reguluje online sprostredkovateľov a platformy, ako sú trhoviská, sociálne siete, platformy pre zdieľanie obsahu, obchody s aplikáciami a online platformy pre cestovanie a ubytovanie. Hlavným cieľom legislatívy je predchádzať nezákonným a škodlivým aktivitám na internete a redukovať šírenie dezinformácií.
Okrem toho sa zameriava na podporu inovácií, rastu a konkurencieschopnosti, ako aj zľahčenie rozširovania menších platforiem.
DMA zase stanovuje súbor úzko vymedzených objektívnych kritérií, podľa ktorých sa rozhoduje, ktoré veľké online platformy možno označiť za tzv. gatekeepers, teda strážcov prístupu. Do tejto skupiny spadajú veľké digitálne platformy, ktoré poskytujú základné digitálne služby, ako sú vyhľadávanie, obchody s aplikáciami a komunikačné platformy. DMA predstavuje jeden z prvých regulačných nástrojov na moderovanie moci najväčších digitálnych spoločností.
WhatsApp patrí spoločnosti Meta, ktorá je jedným zo strážcov prístupu. Podmienky zmienenej dvojice európskych legislatív sa teda vzťahujú aj na túto aplikáciu. Aby sa predišlo vzniku monopolu na trhu s četovacími službami, čo sa spája s rizikom mastných finančných sankcií, Meta sa rozhodla využiť WhatsApp na poskytnutie prístupu k správam z platforiem tretích strán.
Pre používateľov to má ohromný benefit, nakoľko nebudú musieť aktívne žonglovať medzi niekoľkými četovacími službami naraz.