Vláda SR v posledných týždňoch a mesiacoch schválila množstvo legislatív, ktorými sa snaží zlepšiť stav slovenskej ekonomiky. Veľká pozornosť pripadá konsolidačnému balíku, ktorý prinesie 23-percentnú základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) a novú transakčnú daň. Zmien sa však dočkáme aj v iných oblastiach, vrátane sociálneho poistenia.
Ako informuje denník Teraz.sk, od januára budúceho roku sa zvýši hranica maximálneho vymeriavacieho základu na platbu poistného. Ide o zmenu, ktorá priamo súvisí so schválenou novelou zákona o sociálnom poistení. Tá zahŕňa navýšenie maximálneho vymeriavacieho základu pre poistné z doterajšieho 7-násobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.
Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, vysvetlil, že v súčasnosti dosahuje maximálny mesačný vymeriavací základ výšku 9 128 eur. Od 1. januára sa podľa schváleného vzorca navýši na 15 730 eur.
Kontúr doplnil, že táto zmena sa dotkne ako živnostníkov (SZČO), tak aj zamestnancov, zamestnávateľov a dobrovoľne poistených osôb. Týkať sa potom bude aj platenia poistného na nemocenské, dôchodkové a garančné poistenie, ako aj platenia poistného v nezamestnanosti, financovania podpory či platieb do rezervného fondu solidarity.
Vláda navyšuje stropy
Pokiaľ ide o živnostníkov, pre tých bude od januára budúceho roku platiť maximálna mesačná platba poistného vo výške 5 214,49 eura. Hovorca Sociálnej poisťovne ozrejmil, že oproti tomuto roku môžu zaznamenať navýšenie mesačných odvodov na sociálne poistenie až o 2 188,56 eura. V súčasnosti odvádza poistené z maximálneho vymeriavacieho základu 101 živnostníkov.
Zamestnanci budú po novom platiť maximálne mesačné poistné vo výške 1 478,62 eura. Rozdiel oproti tomuto roku tak bude činiť 620,59 eura. Podľa Kontúra uhrádza poistné z najvyššieho vymeriavacieho základu 6 620 zamestnancov a 12 pracovníkov na dohodu.
Zamestnávatelia od januára 2025 zaplatia mesačne na poistnom najviac 3 838,11 eura, čiže o 1 610,88 eura viac ako v tomto roku. Hovorca podotkol, že vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie úrazového poistenia nepodlieha obmedzeniu maximálnej výšky.
Čo sa týka dobrovoľne poistených osôb, tie budú uhrádzať maximálne poistné vo výške 5 529,09 eura, čo predstavuje nárast o 2 320,60 eura. Toto sa však dotkne len pár jednotlivcov. V súčasnosti odvádzajú poistné z maximálneho vymeriavacieho základu (9 128 eur) iba tri dobrovoľne poistené osoby.
23-percentná DPH a transakčná daň
Novela sa teda nedotkne úplne všetkých poistencov. To sa však nedá povedať o 23-percentnej sadzbe DPH, ktorá povedie k zdraženiu mnohých tovarov a služieb. Výnimkou nebudú ani potraviny, teda aspoň nie tie, ktoré štát považuje za základné. To predstavuje pomerne vážne riziko.
Ako sme vás informovali v tomto článku, na kvalite stravy vlani šetrilo až 42 percent ľudí, čiže takmer polovica. To je priam alarmujúce číslo, hoci je o čosi priaznivejšie, než aké bolo hlásené v roku 2020. Vtedy na kvalite potravín šetrilo asi 54 percent ľudí. Je pritom dosť možné, že v dôsledku konsolidačných opatrení bude počet Slovákov šetriacich na kvalite stravy rásť.
Pravdepodobne potom stúpne aj podiel, ktorý si potraviny pripisujú z rozpočtov slovenských domácností. Pre necelých 30 percent (29,9 percenta) ľudí tvoria výdavky na jedlo 20 percent až 30 percent rozpočtu. Do 40 percent rozpočtu na jedlo míňa asi štvrtina, viac ako 40 percent až každý piaty opýtaný.
Uvedené percentá vyplývajú z prieskumu Food barometer, ktorý realizovala spoločnosť Edenred.
A transakčná daň? Tú budú uhrádzať právnické osoby. Pozostáva z dvoch základných sadzieb. Sadzba vo výške 0,4 percenta sa bude uplatňovať na elektronické transakcie. Vždy sa však odvedie maximálne 40 eur. Druhá sadzba vo výške 0,8 percenta sa bude uplatňovať na výbery z bankomatov. V tomto prípade vláda nestanovila maximálny limit.
Je však možné, že napokon sa nového daňového zaťaženia nedočkáme. Porušuje totiž princípy európskeho práva, pričom pre podnikateľov predstavuje neprimeranú, ba až diskriminačnú administratívnu záťaž.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.