Pomaly tu máme polovicu novembra, čo znamená, že mnohí Slováci postupne začínajú zháňať vianočné darčeky pre svojich blízkych. Veľmi často pritom volia internetové obchody. Žiaľ, tradičný vianočný nápor nákupov z e-shopov sa spriada aj s početnými rizikami, ktoré predstavujú predovšetkým podvodné online trhoviská.
Spravodajský portál RTVS v tejto súvislosti informuje hneď o niekoľkých dôležitých odporúčaniach, ktoré by ste mal mať na pamäti pri zháňaní vianočných darčekov. Zahŕňajú rady týkajúce sa online platieb, ako aj nákupov zo zahraničia.
Pozor na podozrivo nízke ceny
IT expert Martin Drobný apeluje predovšetkým na to, aby spotrebitelia používali zdravý rozum. V prípade, že v určitom e-shope nájdete žiadaný tovar za až neuveriteľne nízku cenu, mali by ste spozornieť. Práve bezkonkurenčné cenové ponuky totiž predstavujú jeden z najefektívnejších nástrojov, ktoré podvodníci využívajú na odcudzenie finančných prostriedkov.
Ešte predtým, ako za tento tovar zaplatíte, mali by ste si overiť legitímnosť daného e-shopu či trhoviska. Prečítajte si recenzie, prípadne si o lokalite vyhľadajte podrobnejšie informácie u externých zdrojov. Pokiaľ ide o domáci e-shop, môžete si skontrolovať, či sa náhodou nenachádza na zozname Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá pravidelne aktualizuje zoznam podvodných internetových obchodov.
V čase písania tohto článku SOI eviduje následné rizikové e-shopy:
- kutilsro.sk
- led-zrkadla.sk
- polskytovar.sk
- overeny-eshop.sk
- zlacnenytovar.sk
- rightdeal.sk
- urbantrend.sk
- nakupuj123.sk
- bonky.sk
- suprisimo.sk
- booho.sk
- finlando.sk
- rayray.sk
- fashy.sk
- gigastore.sk
- zozu.sk
- lunzo.sk
- shopolo.sk
- alabo.sk
- mobiluj.sk
- eleganceshop.sk
- autoelektrony.sk
- viagogo.sk
- rajpradla.sk
- zasielkonos.sk
- fashionline.com
- jordanshoes.com
- moletka.eu
- svet-siat.eu
- vip-moda.eu
- perfektna.sk
- kociky-leja.sk
- elektroeldo.sk
- sunsea.sk
- cyklosport-krampl.store
Taktiež stojí za zmienku, že pokiaľ nakúpite tovar prostredníctvom slovenského alebo českého internetového obchodu, v prípade problémov budete mať podstatne jednoduchšiu reklamáciu.
Ako znížiť riziko pri platení?
Drobný ďalej odporúča nákupcom, aby pri nákupoch na internete používali skôr kreditné karty, pokiaľ majú takú možnosť. Tie totiž ponúkajú väčšiu mieru poistenia v prípade nečakaných problémov.
Na škodu taktiež bude vyhnúť sa priamym platbám, respektíve realizovať platby prostredníctvom sprostredkovateľov, ako sú PayPal, Google Pay alebo Apple Pay. Tieto služby nevydávajú dodávateľom údaje z karty, lebo zabezpečia prevod finančných prostriedkov z jednej strany na druhú.
Napokon odborník poukazuje na možnosť virtuálnych kreditných kariet, ktoré možno využiť jednorazovo. Aj takto sa môžete ochrániť pred ďalšími možnými škodami, pokiaľ sa naletíte na podvod.
Ako spoznať legitímneho predajcu?
Každý legitímny e-shop musí spĺňať určité kritériá a obsahovať nevyhnutné informácie, ako sú:
- kontaktné informácie a údaje o firme
- všeobecné obchodné podmienky
- reklamačný poriadok
- poučenie o ochrane osobných údajov
- protokol o prijatí reklamácie
- formulár na odstúpenie od zmluvy
- banner, ktorým zákazník vyjadrí svoj súhlas s používaním cookies
Čo sa týka podvodov, odborník upozorňuje, aby si nákupcovia dali pozor aj na telefonáty od neznámych osôb, ktoré vyžadujú vašu komunikáciu. Rozmáha sa totiž typ podvodu, ktorý zneužíva nahrávky hlasov získaných prostredníctvom takýchto telefonátov. Podvodníci ho následne upravia a za jeho pomoci komunikujú s bankou danej osoby. Samozrejme, cieľom je vybieliť bankové konto.