Štát plánuje v budúcom roku významnú konsolidáciu verejných financií, resp. zníženie ich deficitu. Táto iniciatíva zahŕňa viacero, často prísnych opatrení. Nebude nimi pritom len 23-percentná základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) či nová transakčná daň. Vláda za prínosné opatrenie v tomto smere považuje aj prepúšťanie.
Ako upozorňuje Spravodajský portál RTVS, konkrétne sa bude prepúšťať v rámci štátnej správy. Aktuálne sa predpokladá, že o prácu príde okolo 10 percent ľudí. S týmto krokom súhlasí aj opozícia. Tá dokonca tvrdí, že vláda by mala na svojom konte šetriť ešte viac.
Celkovo má konsolidačný balík vytvoriť úsporu vo výške 2,7-miliardy eur, na čom najväčšiu zásluhu budú mať už zmienená 23-percentná DPH a transakčná daň. Ako veľmi pomôže prepúšťanie, nevieme.
Prepúšťanie sa dotkne viacerých rezortov
Vieme však, že prepúšťať sa chystá aj rezort vnútra, čo potvrdil priamo jeho minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Uviedol, že 10-percentné okresanie pracovnej sily ministerstvo dodrží, ale urobí to tak, aby sa primárna časť procesu dotkla najmä hlavného mesta. To má viesť k optimalizácii procesov, aby sa zjednodušila administratíva a tým pádom nemusela vzniknúť potreba ďalších úradníkov.
Erik Tomáš (Hlas-SD), minister práce, sociálnych vecí a rodiny, podotkol, že v rámci jeho rezortu ide podstatná časť zdrojov na rôzne typy dávok. Na tie sa vraj siahať nebude. Poukázal však na procesno-personálny audit, ktorý bude treba vyhodnotiť.
Ako bolo spomenuté, opozícia chváli rozhodnutie prepúšťať. Strana Progresívne Slovensko (PS) dlhodobo zastáva názor, že štát by mal šetriť primárne na sebe. Michal Šimečka, predseda strany a poslanec Národnej rady (NR) SR, skonštatoval, že vláda mala šetriť najskôr na prevádzke štátu a až potom chcieť od ľudí platenie vyššej dane a peniaze z ich príjmov.