TSMC, najväčší výrobca čipov, od pondelka pozastaví výrobu špičkových procesorov pre umelú inteligenciu (AI) určených pre čínsky trh, respektíve čínske firmy. Podľa denníka Financial Times, ktorý sa odvoláva na hneď tri zdroje oboznámené so záležitosťou, toto rozhodnutie úzko súvisí so sankciami Spojených štátov, ktoré zakazujú dodávky pokročilých grafických čipov do Číny.
Ako informuje server PhoneArena, Spojené štáty sa obávajú, že ak Čína získa pokročilé procesory pre AI, mohli by poslúžiť na vojenské účely. Tamojšie autority sa tak zas a znova opierajú o argument národnej bezpečnosti.
Spojené štáty začiatkom mesiaca udelili pokutu spoločnosti GlobalFoundries vo výške 500-tisíc dolárov (466-tisíc eur) za to, že bez dovolenia dodala kľúčové komponenty najväčšiemu čínskemu výrobcovi čipov, menovite SMIC. Z globálneho hľadiska ide o tretieho najväčšieho výrobcu polovodičov, predbieha ho len Samsung Foundry a TSMC.
Taiwanský producent TSMC svojmu klientovi pozastavil dodávky po tom, čo jeden z vyrobených čipov skončil v zariadení podporujúcom umelú inteligenciu značky Huawei. Tá sa už mnoho rokov nachádza na sankčnom zozname Spojených štátov, ktorý okrem iného zakazuje dodávky špičkových procesorov zo zlievarní používajúcich americké technológie.
Americké ministerstvo obchodu sa má dodávkami čipov pre AI do Číny zaoberať dlhodobo a dôkladne. Predpokladá sa pritom, že budúce dodávky čipov pre AI z dielne TSMC by si mohli vyžadovať súhlas nielen rezortu obchodu, ale aj samotného Bieleho domu.
Taiwanský gigant sa k situácii nateraz rozsiahlejšie nevyjadruje. Hovorca TSMC uviedol len toľko, že spoločnosť dodržiava zákony a zaväzuje sa dodržiavať všetky platné pravidlá a predpisy, vrátane platných kontrol vývozu.
STOP-ka pre dodávky čipov do Číny
V zmienenej správe od Financial Times sa uvádza, že rozhodnutie TSMC pozastaviť dodávky čipov pre AI do Číny bude predstavovať negatívny vplyv na mnohé tamojšie firmy, ktoré pôsobia v technologickej sfére. Postihnúť má aj spoločnosti Alibaba a Baidu, Tie totiž investovali obrovské sumy do návrhu čipov pre svoje cloudové riešenia využívajúce AI, pričom dúfali, že potrebný hardvér im dodá práve TSMC.
Poniektorí sa domnievajú, že TSMC sa touto cestou snaží Donaldovi Trumpovi, čerstvo zvolenému prezidentovi Spojených štátov, dokázať, že má ochotu dodržiavať jeho prísnu obchodnú politiku. Pripomíname, že Trump začiatkom tohto roka obvinil taiwanského producenta z „krádeže“ amerického čipového priemyslu. Dodal, že by spoločnosť mohla poslať späť na Taiwan miliardy dolárov, ktoré pôvodne obdržala ako dotácie na vybudovanie troch tovární v Arizone.
Spôsob, ako ochromiť konkurenciu?
Správa týkajúca sa odstrihnutia Číny od pokročilých procesorov pre AI prichádza len krátko po tom, čo Trump sľúbil, že zruší existujúce predpisy týkajúce sa AI na americkej pôde, ktoré pôvodne zaviedol Joe Biden.
Uviedol, že zruší „nebezpečné“ nariadenia teraz už bývalého prezidenta, ktoré bránia inováciám v oblasti AI a zavádzajú radikálne ľavicové predstavy o vývoji tejto technológie. Dodal, že republikáni podporujú rozvoj AI, ktorý má korene v slobode prejavu a rozkvete človeka.
Bidenova administratíva začala regulovať vývoj umelej inteligencie právnou cestou v októbri minulého roku, kedy prijala príslušné opatrenia. Ako dôvod uviedla zákon o národnej obrane z roku 1950. Pre nastupujúceho prezidenta zrejme nebude náročné tieto opatrenia zrušiť. Stačí, aby prijal nové opatrenia, ktoré budú tie staré de facto negovať.
Toto nastavenie podporuje aj Elon Musk. Sám niekoľkokrát kritizoval veľké modely AI za to, že sú príliš „woke“. Dokonca spustil vlastný model s názvom Grok. Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za mimoriadne úspešným modelom ChatGPT, zažaloval v „prospech ľudstva“ nakoľko sa mala odchýliť do svojich pôvodných, respektíve neziskových cieľov.
Práve Musk, ktorý verejne podporoval Trumpovu kandidatúru, môže zo zrušenia regulácií AI výrazne benefitovať. Asi všetci vieme, že vizionár nie je známy pre svoje morálne zábrany, o čom svedčí viacero jeho kontroverzných výrokov. Absencia regulácii mu umožní v podstate neobmedzené možnosti rozvoja AI, čo predstavuje šancu na získanie obrovského náskoku pred konkurenciou.