Upozorňujeme, že záznam nemusí byť vhodný pre citlivé povahy.
Technológia autonómneho riadenia vozidiel sa v posledných rokoch výrazne posunula vpred. Napriek tomu však nie je bez chyby, čo potvrdzuje nedávny incident zaznamenaný na palubnej kamere vozidla Tesla Model 3. Vozidlo v režime Full Self-Driving (FSD) nezareagovalo na srnku, ktorá neočakávane vstúpila na vozovku, a došlo k zrážke bez pokusu o brzdenie.
Vodič, známy pod menom Paul S, zdieľal videozáznam z incidentu na sociálnej sieti. Uviedol, že jeho vozidlo bolo v čase nehody v režime FSD a po zrážke pokračovalo v jazde, akoby sa nič nestalo. „Bol som prekvapený, keďže často zažívam falošné poplachy a núdzové zastavenia, no tentoraz systém vôbec nereagoval,“ poznamenal Paul.
Škody na vozidle a otázky o spoľahlivosti
Zrážka so srnkou spôsobila poškodenie prednej kapoty, čelného skla a potenciálne aj rámu vozidla. Paul vyjadril sklamanie z reakcie zákazníckeho servisu, keďže sa mu nepodarilo získať rýchly termín na opravu ani odhad nákladov pre poisťovňu.
Napriek nepríjemnej skúsenosti však vodič stále verí v technológiu FSD. „Myslím si, že systém funguje skvele. Toto bola jednoducho nepredvídateľná situácia,“ dodal.
Limity technológie a potreba ľudského dozoru
Tento incident opäť otvára diskusiu o bezpečnosti a spoľahlivosti systémov autonómneho riadenia. Hoci Tesla uvádza, že jej vozidlá s funkciou FSD dokážu samostatne riadiť, stále vyžadujú neustálu pozornosť vodiča, ktorý musí byť pripravený prevziať kontrolu.
Experti poukazujú na to, že súčasné systémy sa spoliehajú najmä na kamery a vizuálne senzory, ktoré môžu mať problémy v zhoršených svetelných podmienkach. Niektorí výrobcovia preto využívajú technológie ako LiDAR, ktoré umožňujú lepšie rozpoznávanie objektov v tme alebo za zníženej viditeľnosti.