Spoločnosť Deutsche Telekom vytvorila unikátnu skladbu, ktorá vznikla na základe anonymne zozbieraných mobilných dát. Tieto dáta pochádzajú z desiatich európskych krajín vrátane Slovenska. Za pomoci umelej inteligencie vznikla unikátna skladba s názvom Melody of Europe. O téme informoval web O médiách.
Unikáta skladba z dát používateľov
Mobilný operátor Telekom použil dáta z mobilných aktivít pre vytvorenie hudobnej kompozície, ktorá je unikátom. Dáta zahŕňali telefonické hovory, textové správy aj využívanie mobilného internetu. Operátor ich zbieral počas júna 2024, pričom údaje pochádzajú od miestnych, ale i roamingových používateľov.
Aby bolo všetko v súlade so zákonmi a s nariadením GDPR, všetky zozbierané údaje boli plne anonymizované. Dáta do tohto projektu poskytol aj Slovak Telekom, a preto je možné, že ste sa na vytvorení skladby podieľali aj vy, ak ste zákazníkom Telekomu. Celkovo bolo zozbieraných viac než 109 miliárd aktivít. Týchto dát sa následne chopila umelá inteligencia, ktorá ich pretvorila do hudobnej kompozície.
Audiovizuálna animácia
Hudobnú skladbu dopĺňa aj generatívna animácia, čím sa z tohto počinu stáva audiovizuálne dielo. Animácia zobrazuje pohľad na dáta, ktoré prúdia mapou Európy. Pre lepšiu orientáciu sú tu záchytné body hlavných európskych miest, pričom Slovensko reprezentuje Bratislavský hrad. Na 3D modeli si môžete všimnúť aj Chrám sv. Víta v Prahe, Akropolu v Aténach alebo Brandenburskú bránu v Berlíne.
Spájať ľudí a komunity
Projekt ukázal, ako sa dá spájať technológia s kreativitou a zároveň je symbolom jednoty. Telekom chce skladbou Melody of Europe podčiarknuť svoj záväzok, že jeho cieľom je prepájať ľudí a komunity po celom kontinente. Skladba sa prvýkrát verejne odprezentovala v stredu 27. novembra v rámci živého vystúpenia na tlačovej konferencii Network Day v Berlíne.
Zložitý proces tvorby
Proces tvorby skladby bol pomerne náročný, pretože zahŕňal viacero krokov. Základom bola analýza dát, respektíve zaznamenávanie zmien intenzity mobilnej prevádzky v čase. Každá takáto aktivita bola následne prevedená na hudobný tón. Vyššia intenzita mobilnej prevádzky znamenala vyššie tóny a nižšia intenzita mobilnej prevádzky zas nižšie tóny.
Napokon softvér s umelou inteligenciou pretransformoval zvukové štruktúry podľa vzorov klasickej hudby. Celé unikátne dielo doplnila audiovizuálna animácia, pričom autorom 3D vizualizácií pamiatok hlavných miest je umelec Hayk Zakoyan.