Každodenný život človeka sa spája nielen s množstvom povinností, medzi ktorými rozhodne nechýba ani uhrádzanie účtov. Platíme nájmy, faktúry za energie, poistky na autá. Všetky tieto poplatky sa pritom spájajú s určitými termínmi, do ktorých je potrebné ich uhradiť. V opačnom prípade hrozia rôzne postihy, vrátane pokút za omeškanie.
Napriek tomu ale mnoho Slovákov neplatí účty načas. Vyplýva to z prieskumu European Consumer Payment Report 2024 vyhotoveného spoločnosťou Intrum, na ktorý upozornil denník Teraz.sk.
Výsledky prieskumu tvrdia, že načas svoje účty uhrádza iba 71 percent obyvateľov Slovenska. Zo zvyšného počtu až 27 percent obyvateľov opakovane uhrádza účty neskoro, resp. po termíne splatnosti. Pre lepšiu predstavu, celkovo prieskum zahŕňal 20-tisíc spotrebiteľov, z čoho tisíc boli obyvatelia Slovenska.
Neskoro uhradené účty sú rastúcim problémom
Smutným faktom je, že počet Slovákov, ktorí nedokážu platiť účty na čas, stúpol. Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia, vysvetlil, že spotrebitelia majú ešte slabú dôveru v pozitívny vývoj ekonomiky. Doplnil, že schopnosť splácať účty je skôr o tom, že domácnosti museli upraviť svoje výdavkové návyky, aby vedeli efektívnejšie zvládať finančné tlaky.
Problém s omeškaným platením účtov bol obzvlášť evidentný v období koronakrízy. Pandémia negatívne ovplyvnila situáciu mnohých slovenských domácností, pričom mnohé z nich zaznamenali zlepšenie situácie až minulý rok. Autori výskumu ozrejmili, na celkovom počte neskoro uhradených účtov majú najväčší podiel tie osoby, ktoré meškajú nie pri jednom, ale rovno dvoch až troch účtoch.
Poctivejšie sú ženy, mladší ľudia a seniori
Zaujímavé je potom aj rozdelenie tejto nepriaznivej štatistiky podľa pohlaví. Ženy sú podľa prieskumu dochvíľnejšie, k neskorému plateniu účtov sa z tejto skupiny priznalo len 18 percent opýtaných. U mužov je to dvojnásobne viac, teda 36 percent. Muži potom častejšie čelia aj problémom s úhradou viac ako jednej faktúry.
Odlišujúcim faktorom je však aj vek. Možno vás to prekvapí, no mladí do 21 rokov a seniori nad 65 rokov majú veľmi vysokú platobnú disciplínu. Najviac tak s platbami účtov meškajú stredné ročníky.
Väčšina jednoducho zabúda
Čo sa týka dôvodov, ako-tak dobrou správou je, že takmer polovica respondentov (48 percent), ktorí sa priznali k oneskorenej úhrade faktúr, udala ako príčinu jednoduché zabudnutie. Poteší taktiež štatistika, že počet tých, ktorí nevedia načas platiť účty kvôli nedostatku financií, klesol, a to celkom výrazne. V minulom roku si táto skupina pripisovala podiel 38 percent, tento rok je to „len“ 19 percent. Naopak, stúpol počet ľudí, ktorí ako príčinu udali technické prekážky.
Spoločnosť Intrum na záver podotkla, že 34 percent respondentov buď to nechce platiť účty, alebo im boli účtované tak nízke sumy, že si mysleli, že nezáleží na ich úhrade, prípadne neverili, že veriteľ podnikne určité kroky kvôli neuhradenému účtu.
Rok 2025 bude pre Slovákov náročnejší
Nateraz nemožno s istotou predpokladať, ako sa tieto percentá zmenia v priebehu budúceho roka. Je ale dosť možné, že počet ľudí, ktorí nedokážu načas platiť účty, stúpne. Dôvodom je aj konsolidačný balík, v dôsledku ktorého dôjde k zavedeniu vyššej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), ako aj transakčnej dane.
Nová sadzba DPH bude činiť 23 percent, pričom vzťahovať sa bude na širokú škálu tovarov a služieb. Samozrejme, výnimkou nebudú ani potraviny.
Hojne sa potom debatuje aj o náraste cien energií. Najviac majú vyššie faktúry pocítiť tie domácnosti, ktorých chod sa opiera primárne o plyn. Ukazujú to napríklad predbežné výpočty Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Najmenej by si mali priplácať domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie, čo je trafia D1. Pri tej sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov približne o 1 euro. Ide o cenu už zahŕňajúcu novo schválenú 23-percentnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Ročné navýšenie nákladov tak dosiahne asi 14 eur.
Domácnosti odoberajúce tarifu D2, ktorá okrem varenia zohľadňuje aj ohrev teplej vody, si mesačne priplatia okolo 16 eur, ročne potom zhruba 192 eur. Absolútne najvýraznejšie zdražovanie sa bude týkať tarify D3, ktorá okrem uvedeného zahŕňa aj vykurovanie. Mesačné náklady na plyn v tomto prípade stúpnu o asi 38 eur, ročne to bude až 456 eur.