Štát má v úmysle postupne okresať deficit verejných financií, ktorý predstavuje vážne ekonomické ťažkosti. K vykázaniu červených čísel dôjde aj tento rok, no ukazuje sa, že zrejme budú o čosi nižšie, než sa pôvodne predpokladalo. Vyplýva to z poslednej aktualizácie rozpočtového semafora, ktorý spravuje Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ), píše denník Teraz.sk.
Hoci bude deficit menší, stále má dosiahnuť alarmujúcich čísel. V podstate došlo len k miernej korekcii smerom nadol. KRRZ vysvetlila, že oproti októbrovej prognóze došlo k poklesu schodku o 39-miliónov eur.
Dodala, že k pozitívnejšiemu výsledku hospodárenia prispeli hlavne nižšie očakávané výdavky na odvod do Európskej únie (EÚ). Naopak, negatívne prispievajú výdavky Sociálnej poisťovne (SP) na dôchodky, ktoré sú podľa viacerých odborníkov až príliš vysoké.
Pokiaľ ide o odchýlku schváleného rozpočtu na tento rok, tá aj naďalej ostáva pozitívna. V súčasnosti predstavuje ekvivalent približne 0,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). KRRZ na základe tohto údaja predpokladá, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu je relatívne nízke.
Súbežne však poukazuje na nárast schodku v medziročnom porovnaní, resp. oproti roku 2023, a to o 0,6 percentuálneho bodu HDP. alebo 1,2-miliardy eur. Čo sa týka porovnania s odhadom vlády publikovanom v októbri, čiže Návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027, úroveň deficitu, ktorú predpokladá KRRZ, ostáva takmer nezmenená.
Kancelária ozrejmila, že najvýraznejší pozitívny vplyv na odhadované saldo verejnej správy oproti rozpočtu predstavuje odhad, ktorý hovorí o nižšom čerpaní bežných výdavkov štátneho rozpočtu. Na základe súčasného vývoja neočakáva nárast výdavkov na úrovne predpokladané rozpočtom.
Opäť však poukazuje na vážne riziká, ktoré predstavuje napríklad sektor zdravotníctva. V tom sa totiž odhaduje výraznejší rast výdavkov na zdravotnú starostlivosť a slabšie hospodárenie nemocníc. Za negatívny faktor tiež považuje nižšie daňové príjmy, ku ktorým má prispievať aj nižší očakávaný príjem z dane z pridanej hodnoty (DPH).
Vyhliadky na budúci rok
V roku 2025, ako iste viete, dôjde ku konsolidácii. Štát pred časom schválil konsolidačný balík s cieľom okresať deficit verejných financií na 4,7 percenta HDP. Tento rok môže deficit dosiahnuť okolo 5,8 percenta HDP.
Poslúžiť k tomu majú hlavne dva nástroje, a to vyššia základná sadzba DPH a transakčná daň.
Základná sadzba DPH stúpne zo súčasných 20 percent na 23 percent. V dôsledku tohto navýšenia dôjde k zdraženiu väčšiny tovarov a služieb. Výnimkou budú len niektoré tovary a služby, pre ktoré bola schválená osobitná sadzba. Patrí sem aj znížená, 5-percentná sadzba, ktorá sa bude vzťahovať na základné potraviny. 23-percentná DPH má v roku 2025 predstavovať hlavný zdroj príjmu pre štátnu kasu.
Transakčná daň predstavuje nový typ odvodu pre právnické osoby. Odvádzať sa bude z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.
Došlo k zmenám
Obidva tieto nástroje si v posledných dňoch prešli úpravami, aby boli benevolentnejšie ako voči domácnostiam, tak aj voči podnikateľom.
Významnou zmenou bolo rozšírenie pôsobnosti zníženej (5-percentnej) sadzby DPH na bezlepkové potraviny, presnejšie bezlepkové pečivo a bezlepkové múky. Toto opatrenie nadobudne účinnosť od 1. januára 2025 a má pomôcť ľuďom s intoleranciou na lepok znížiť náklady na základné potraviny.
Okrem toho poslanci rozhodli o rozšírení prípadov, kedy je potrebné opraviť odpočítanú DPH. Po novom sa bude zohľadňovať aj zmena účelu alebo rozsahu použitia investičného majetku, nielen situácie spojené s opravou základu dane u dodávateľa. Zavedie sa aj nový spôsob výpočtu dodatočne odpočítateľnej alebo neodpočítateľnej dane, ktorý je v súlade s európskou smernicou.
Čo sa týka zmien v rámci transakčnej dane, štát odklepol udelenie až 17-tisíc výnimiek. Subjekty, ktorých sa to týka, tak nebudú musieť odvádzať novú daň.
Transakčná daň sa od začiatku nemá vzťahovať na bežných občanov, ale len na právnické osoby, vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Pôvodná legislatíva taktiež od transakčnej dane oslobodzovala platby spojené s daňami, odvodmi, dôchodkami, sociálnymi dávkami či poštovými službami. Platby štátnych a samosprávnych orgánov boli tiež vyňaté.
Najnovšie sa zoznam oslobodených rozširuje o subjekty, ako sú občianske združenia a mimovládne organizácie, ktoré sa venujú charitatívnym aktivitám alebo pomoci ľuďom v núdzi.
Rezort financií uviedol, že medzi oslobodené subjekty patria napríklad Slovenská katolícka charita, Plamienok, Sloboda zvierat, Liga proti rakovine, Nadácia SPP či Športová akadémia Mateja Tótha. Naopak, výnimka sa nebude vzťahovať na politické strany, stavovské organizácie, profesijné komory, pozemkové spoločenstvá a verejnoprávne inštitúcie.
Novela zahŕňa aj ďalšie výnimky, napríklad pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v správe štátu, obce a vyššie územné celky, ako aj zdravotné poisťovne.
Riziko vysokých dôchodkov pretrváva
Ako sme spomenuli, podľa KRRZ na hospodárenie štátu negatívne vplývajú vysoké náklady na dôchodky. Zdá sa pritom, že tento negatívny faktor bude pretrvávať aj v budúcom roku. Vyplýva to z nedávneho stanoviska Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
NKÚ varoval, že súčasné nastavenie dôchodkového systému predstavuje veľké riziko pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií, čo je jeden z hlavných zámerov konsolidačných opatrení. Náklady na starobné dôchodky v budúcom roku môžu presiahnuť 10-miliárd eur. V dôsledku toho bude musieť štát poskytnúť Sociálnej poisťovni (SP) finančnú pomoc v hodnote až 2,75-miliardy eur.
Taktiež poukázal na sumu, ktorá pôjde na vyplatenie 13. dôchodkov. Tá presiahne astronomickú hranicu 920-miliónov eur.