Štát sa v budúcom roku chystá zaviesť viacero dôležitých zmien. Jednou z nich bude zriadenie webu, ktorý bude porovnávať ceny potravín v jednotlivých obchodných reťazcoch. Toto riešenie nepochybne prinesie kopu výhod, napríklad v podobe jednoduchšieho plánovania väčších nákupov. Súbežne ale môže spôsobiť rast cien potravín, informujú Aktuality.sk.
Ako zrejme viete, od budúceho roka začne na Slovensku platiť konsolidačný balík, ktorý zahŕňa množstvo prísnych opatrení s cieľom znížiť deficit verejných financií. Bežných ľudí sa najviac dotkne navýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), a to zo súčasných 20 percent na 23 percent. Táto zmena bude mať za následok zdraženie väčšiny služieb a tovarov. A potraviny rozhodne nebudú výnimkou.
Vyššej sadzbe DPH bude podliehať veľká časť potravín. Vláda sa síce oháňa kategóriou základných potravín, ktorá bude po novom podliehať zníženej, resp. 5-percentnej DPH, no nateraz nie je známe, koľko položiek bude spadať do tejto kategórie.
Nakoľko budú potraviny drahšie, Slováci budú ešte dôkladnejšie plánovať svoje nákupy, aby sa udržali v rozpočte. Aj dnes je bežnou praxou, že domácnosti nerobia celý nákup na jednom mieste. Namiesto toho spravia jednu časť nákupu tam, druhú zase inde – podľa toho, kde je čo lacnejšie. Porovnávanie cien medzi reťazcami je však celkom náročné. Každý obchod informuje len o svojej ponuke, čo vedie k potrebe často zdĺhavej analýzy a výpočtov.
Štát nám to chce uľahčiť
Práve tento proces má výrazne uľahčiť štátny web na porovnávanie cien potravín. Slovákom sľubuje dve zásadné úspory. Prvá je časová, nakoľko už nebude potrebné lustrovať letáky všetkých blízkych obchodov. Druhá je finančná, keďže budete presne vedieť, kde nakúpite ktorý tovar za nižšiu, teda výhodnejšiu cenu.
Úrad vlády v materiáloch, ktoré publikoval na svojom webe, vysvetľuje, že systém má informovať verejnosť o vývoji cien vybraných tovarov, čo zabezpečí jednoduchšiu orientáciu na trhu. Slovenskí spotrebitelia budú vďaka systému môcť nájsť nielen najlacnejšie potrebné tovary, ale aj cenovú históriu a zľavy. Okrem toho budú mať k dispozícii možnosť vytvoriť si nákupný zoznam.
Je tu však jeden problém. Vznik takejto stránky nebude zadarmo. Práve naopak, bude stáť poriadne mastnú sumu. Vláda plánuje na zriadenie „porovnávača“ vyčleniť až 170-tisíc eur.
Môže spôsobiť ďalšie zdražovanie
Spočiatku má web zvýšiť cenovú transparentnosť 20 vybraných potravín. V budúcnosti vraj pribudnú ďalšie tovary, pravdepodobne však v závislosti od toho, koľko obchodníkov sa do tohto projektu zapojí. A to je veľký otáznik – bolo by pre spotrebiteľov výhodnejšie, keby sa ich zapojí viac, alebo menej?
Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) tvrdí, že projekt bude drahý ako na výrobu, tak aj na prevádzku. Okrem toho bude pre zapojené firmy predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú by s vysokou pravdepodobnosťou pretavili do svojich cien. To znamená, že štátny web na porovnávanie cien potravín môže zhoršiť problém, s ktorým nám mal pôvodne pomôcť.
S touto teóriou čiastočne nesúhlasí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje popredné obchodné reťazce. Tvrdí, že náklady obchodníkov na zapojenie sa do tohto systému by neboli vysoké. Súbežne ale upozorňuje na iné riziko, a síce riziko zdraženia nesledovaných položiek. Vychádza zo situácie, ktorá sa odohrala v Grécku – zatiaľ čo ceny sledovaných jogurtov klesali, ceny nesledovaných jogurtov rástli.
Žiaľ, tým zoznam hrozieb nekončí. Vlachynský taktiež upozorňuje na scenár, v ktorom kupujúci s ohľadom na ceny začnú preferovať zahraničné výrobky pre domácimi, ktoré často bývajú citeľne drahšie. Tieto obavy zdieľa aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Varuje, že ak bude jediným porovnávacím kritériom cena, teda ak web nebude zohľadňovať iné dôležité faktory, ako napríklad kvalitu či krajinu pôvodu, spotrebitelia môžu viac nakupovať lacnejšie, no menej zdravé potraviny, čo môže mať negatívny dopad na ich zdravie, a tým pádom aj kvalitu života.
Ťažko povedať, aké následky bude štátny web skutočne mať. Nateraz môžeme len hádať a dúfať, že vyššie si vláda uvedomuje vyššie uvedené riziká a spraví všetko pre to, aby sa nenaplnili.